Medie: Her er det hemmelige navn på din næste Windows

Der arbejdes hårdt på at samle Windows-funktionerne på tværs af Microsofts platforme. Her er kodenavnet på den næste Windows-version og et lanceringstidspunkt.

Artikel top billede

Ideen om et forenet Windows, der kan spænde over pc, telefoner og spilkonsollen Xbox, har cirkuleret på nettet, og nu hævder Windows-skribenten Mary Jo Foley fra tech-siden ZDNet, at udviklingen er sat i gang under kodenavnet 'Threshold'.

Threshold refererer til en planet, og inspirationen er angiveligt hentet fra Xbox-universet Halo.

Du kan læse mere om Threshold her.

Ifølge ZDNet er Threshold ikke navnet på et operativsystem, men en "bølge af operativsystemer på tværs af Windows-baserede telefoner, enheder og spilkonsollen Xbox." 

De samlende kodeopdateringer skal komme i foråret 2015, skriver hun.

Større fællesmængde

Selve indholdet i Threshold er stadig ukendt, men Mary Jo Foley har fået informationer om, at opdateringsbølgen vil byde på en langt større fællesnævner mellem de forskellige Windows-systemer. 

Den samme kerne og brugeroplevelse skal med andre ord virke i alt fra søgemaskine over Office-pakke til virksomhedens programmer.

Det skal ske på tværs af platforme.

Microsoft har da også luftet tanker om, at der skal ske ændringer med Windows-universet.

"Vi har Windows Phone OS. Vi har Windows RT, og vi har det fulde Windows. Vi skal ikke have alle tre," har Julie Larson-Green, chef for Microsoft Devices and Studios, tidligere sagt i et interview.

Læs også:
Microsoft-topchef: Vi har et Windows for meget

Her er læren af Windows 8.1: Sådan kan du undgå kaos næste gang

Annonce

KMD A/S

Lead Business Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S