Microsoft-topchef: Vi har et Windows for meget

Tre Windows-versioner er for meget. Vi skal ikke have alle tre, siger Microsoft-chefen Julie Larson-Green.

Artikel top billede

I dag har Microsoft tre versioner af Windows til enheder: Windows 8, Windows RT og Windows Phone.

Men sådan skal det ikke fortsætte, afslørede chefen for Microsoft Devices and Studios, Julie Larson-Green, da hun blev interviewet på konferencen UBS Global Technology Summit.

I en udskrift af interviewet, som kan læses her, fremgår det, at hun bliver spurgt til, hvad Microsoft helt præcis har opnået med Windows RT?

"Når du ser på industrien, mener jeg, at der helt klart er et behov for en simplificeret oplevelse for forbrugerne på enhederne," siger hun og henviser blandt andet til, at det er en af forklaringerne på iPad'ens succes.

"Den får ikke virus. Den er ikke så fleksibel, du kan ikke gøre så meget med den, men det er en mere glidende oplevelse, selv om den er mere simplificeret."

"Så Windows på ARM, eller Windows RT, var vores første forsøg på at skabe den mere lukkede, færdige oplevelse, hvor der ikke er hele Windows-fleksibiliteten, men mulighederne med Office og alle de nye applikationer," lyder det fra Julie Larson-Green.

Windows RT ikke nogen succes

Windows RT er dog blevet kritiseret for at have for mange begrænsninger, ligesom det har været en udfordring at få app-udviklere og producenter til at fokusere på denne platform, når der umiddelbart er større perspektiver i at satse på Windows Phone og Windows 8.

Julie Lawson-Green erkendte på UBS Global Technology Summit, at Microsoft ikke har været god nok til at forklare, hvorfor der skulle være både den meget simple Windows-oplevelse med RT-versionen og den mere fleksible med det fulde Windows 8.

"Jeg tror ikke, at vi forklarede det super godt. Jeg tror ikke, at vi differentierede enhederne nok. De så ens ud. At bruge dem er det samme. Det (Windows RT, red.) gjorde bare ikke alting, som du forventede, at Windows skulle gøre det," siger Microsoft-chefen, der endda indrømmer, at Microsoft nok helt skulle have fjernet "Windows" fra denne version.

Hun lover, at selskabet fremadrettet vil gøre mere for at adskille de forskellige systemer. 

"Vi har Windows Phone OS. Vi har Windows RT, og vi har det fulde Windows. Vi skal ikke have alle tre," lyder det i interviewet. 

Samtidig holder Julie Larson-Green dog fast i, at der fortsat er et behov for en anden type styresystemer end den fulde Windows-version. 

"Vi tror på, at der er en verden, hvor der er et mere mobilt operativsystem, der ikke har risici i forhold til batteritid eller sikkerhed. Men det kommer med en pris i forhold til fleksibiliteten. Så vi tror på den vision, og vi fortsætter ad den vej."


Læs også: 

Fem bud: Det skal Microsoft gøre med Windows RT

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS