Apple tester fem iPad-prototyper - får superskærme med vild opløsning

Apple tester angiveligt fem prototyper på næste generations iPad med vild skærmopløsning.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at teste næste generations iPad for Apple.

Ifølge kinesiske medier har Apples kinesiske leverandør, Foxconn, allerede bygget fem prototyper af en ny iPad med en 12,9 tommer skærm.

Det sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle to nye modeller af en større iPad, der skal lanceres i 2014 - den første angiveligt allerede i april, mens den anden angiveligt vil se dagens lys i oktober.

Ifølge det kinesiske medie PadNews er Apple i gang med at teste de større modeller.

4.000 pixels på langs

Den første model vil ifølge PadNews få en skærmopløsning på 2K - altså omkring 2.000 pixels på skærmens lange side - mens Apple angiveligt arbejder på at udstyre den anden model med en 4K-skærm.

Analytikere har tidligere vurderet, at Apples skifte til 64-bit arkitektur med iPhone 5S, iPad mini og iPad Air kan indikere, at Apple er i gang med at udvikle iOS til at køre i en større og langt kraftigere iPad - en slags iPad Pro eller iPad Max.

Til sammenligning har 4K Ultra HD-fjernsyn normalt en skærmopløsning på 3.840x2.160 pixels.

Den seneste iPad-model - iPad Air - har en skærmopløsning på 2.048 x 1.536 pixels.

Du kan læse vores anmeldelse af iPad Air her: Stortest: Med iPad Air nærmer Apple sig det perfekte

Den ene af de to modeller, som Apple angiveligt arbejder på, har altså en skærmopløsning, der er næsten dobbelt så god som iPad Air.

Læs også:

Ideen bag Apples design: Her er de bedste guldkorn fra Apples top-guru

Så vildt kan det være: 11 avancerede apps til din iPad

Stortest: Med iPad Air nærmer Apple sig det perfekte

Snart kender vi sandheden om iPad'ens fremtid

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S