Apple tester fem iPad-prototyper - får superskærme med vild opløsning

Apple tester angiveligt fem prototyper på næste generations iPad med vild skærmopløsning.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at teste næste generations iPad for Apple.

Ifølge kinesiske medier har Apples kinesiske leverandør, Foxconn, allerede bygget fem prototyper af en ny iPad med en 12,9 tommer skærm.

Det sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle to nye modeller af en større iPad, der skal lanceres i 2014 - den første angiveligt allerede i april, mens den anden angiveligt vil se dagens lys i oktober.

Ifølge det kinesiske medie PadNews er Apple i gang med at teste de større modeller.

4.000 pixels på langs

Den første model vil ifølge PadNews få en skærmopløsning på 2K - altså omkring 2.000 pixels på skærmens lange side - mens Apple angiveligt arbejder på at udstyre den anden model med en 4K-skærm.

Analytikere har tidligere vurderet, at Apples skifte til 64-bit arkitektur med iPhone 5S, iPad mini og iPad Air kan indikere, at Apple er i gang med at udvikle iOS til at køre i en større og langt kraftigere iPad - en slags iPad Pro eller iPad Max.

Til sammenligning har 4K Ultra HD-fjernsyn normalt en skærmopløsning på 3.840x2.160 pixels.

Den seneste iPad-model - iPad Air - har en skærmopløsning på 2.048 x 1.536 pixels.

Du kan læse vores anmeldelse af iPad Air her: Stortest: Med iPad Air nærmer Apple sig det perfekte

Den ene af de to modeller, som Apple angiveligt arbejder på, har altså en skærmopløsning, der er næsten dobbelt så god som iPad Air.

Læs også:

Ideen bag Apples design: Her er de bedste guldkorn fra Apples top-guru

Så vildt kan det være: 11 avancerede apps til din iPad

Stortest: Med iPad Air nærmer Apple sig det perfekte

Snart kender vi sandheden om iPad'ens fremtid

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune