Apple tester fem iPad-prototyper - får superskærme med vild opløsning

Apple tester angiveligt fem prototyper på næste generations iPad med vild skærmopløsning.

Artikel top billede

Apple er i fuld gang med at teste næste generations iPad for Apple.

Ifølge kinesiske medier har Apples kinesiske leverandør, Foxconn, allerede bygget fem prototyper af en ny iPad med en 12,9 tommer skærm.

Det sker som led i Apples bestræbelser på at udvikle to nye modeller af en større iPad, der skal lanceres i 2014 - den første angiveligt allerede i april, mens den anden angiveligt vil se dagens lys i oktober.

Ifølge det kinesiske medie PadNews er Apple i gang med at teste de større modeller.

4.000 pixels på langs

Den første model vil ifølge PadNews få en skærmopløsning på 2K - altså omkring 2.000 pixels på skærmens lange side - mens Apple angiveligt arbejder på at udstyre den anden model med en 4K-skærm.

Analytikere har tidligere vurderet, at Apples skifte til 64-bit arkitektur med iPhone 5S, iPad mini og iPad Air kan indikere, at Apple er i gang med at udvikle iOS til at køre i en større og langt kraftigere iPad - en slags iPad Pro eller iPad Max.

Til sammenligning har 4K Ultra HD-fjernsyn normalt en skærmopløsning på 3.840x2.160 pixels.

Den seneste iPad-model - iPad Air - har en skærmopløsning på 2.048 x 1.536 pixels.

Du kan læse vores anmeldelse af iPad Air her: Stortest: Med iPad Air nærmer Apple sig det perfekte

Den ene af de to modeller, som Apple angiveligt arbejder på, har altså en skærmopløsning, der er næsten dobbelt så god som iPad Air.

Læs også:

Ideen bag Apples design: Her er de bedste guldkorn fra Apples top-guru

Så vildt kan det være: 11 avancerede apps til din iPad

Stortest: Med iPad Air nærmer Apple sig det perfekte

Snart kender vi sandheden om iPad'ens fremtid

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS