Her er de it-firmaer, der betaler mest i dansk skat

Opdateret: Danske it-virksomheder lagde sidste år næsten to milliarder kroner i statskassen. Se listen over it-branchens største skattebetalere her.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Det er en meget broget skare af både rent danske og udenlandske virksomheder, der står for hovedparten af de skatteindtægter, som kommer fra den danske it-branche. Det viser en særkørsel, som Computerworld har foretaget på grundlag af Skats netop offentliggjorte liste over danske virksomheders skattebetalinger i 2012.

På listen finder man både hardware-firmaer, software-udviklere, konsulenthuse, distributører og rene salgsvirksomheder.

Skats data er kørt sammen med data fra Computerworlds Brancheguide. En række virksomheder afregner dog deres skattebetalinger gennem holdingselskaber etc. (markeret med * i oversigten nedenfor), som ikke er med i brancheguide. Det gælder eksempelvis selskaber som KMD A/S, Microsoft Danmark Aps og Netcompany.

Helt suveræn på listen er TDC, som med en skattebetaling på tæt ved 1,6 milliarder kroner er helt uden for kategori, når det gælder om at bidrage til forretningen Danmark.

Nummer to på listen er KMD med en skattebetaling på 110 millioner kroner efterfulgt af Microsofts danske udviklingsselskab, som hos Skat står som indbetaler af softwaregigantens danske skatteindbetalinger på godt 45 millioner kroner.

Nummer fire er den tysk-ejede ERP-koncern SAP, som betaler tæt på 40 millioner kroner af sin indtjening til det fælles bedste.

Nummer fem er er den oprindeligt danske producent af udstyr til satellit-telefoner, Thrane og Thrane, som i fjor - efter et lettere tumultarisk forløb - blev købt af den britiske konkurrent Cobham. Godt 38 millioner lagde Thrane og Thrane i statskassen.

På 6. pladsen sniger konsulenthuset Netcompany sig ind med en skattebetaling på næsten 28 millioner kroner.

Blandt de andre glade skattebetalere finder man som nævnt en bred vifte af forskellige selskaber, som for eksempel det rent danske softwarehus Simcorp, der har den tidligere og mangeårige Microsoft-direktør Klaus Holse i spidsen for direktionen. Et andet softwarefirma på listen er amerikanske CA Technologies.

Fra it-branchens salgsled dukker den tyskejede distributør Also op.

Du kan selv søge på virksomhedernes skattebetaling i 2012 via Skats hjemmeside.

Her er de 12 danske it-virksomheder, der betalte mest i skat i 2012. 

(opdateret 9. december med tal fra flere firmaer)

 

VirksomhedSkattebetaling 2013
(mio. kr.)

Computerworld Top 100-kategori
TDC A/S1.587.748.550Tele- og internetudbydere
KMD Equity Holding A/S (*)
110.435.825Branchesoftware
Microsoft DC Copenhagen ApS (*)
45.917.350Branchesoftware
SAP Danmark A/S39.831.400ERP-leverandører
Thrane & Thrane A/S38.021.416Tele- og netværksudstyr
Netcompany Holding Aps (*)
27.768.550Konsulenthuse
SimCorp A/S26.859.575Branchesoftware
Accenture A/S19.407.439Konsulenthuse
Sennheiser Communications A/S18.942.650Tele- og netværksudstyr
Post Danmark A/S18.873.525EDH- & ESDH-leverandører
Also A/S15.769.200Distributører
CA Software A/S15.104.575Basissoftware

Kilde: Skat og Computerworlds brancheguide

Læs også:

Denne gruppe it-firmaer lægger flest skattekroner i Danmark

Her er Skats vilde datacenter: Så stort er det

Derfor søger Skat it-folk efter stor fyringsrunde

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job