Her er de slemme problemer ved it-outsourcing

Det er populært at outsource it-opgaver. Her er nogle af de potentielle problemer, du risikerer at støde ind i.

Artikel top billede

Mange danske virksomheder har efterhånden set lyset i at outsource it til Indien. Det er der mange gode grunde til, og pengene er formentlig en af de mest markante.

Dansk Industri har vurderet, at besparelsespotentialet ligger på mellem 25 og 30 procent på outsourcingsopgaver i Indien og andre asiatiske lande.

Men det er naturligvis forudsat, at man ikke løber ind i alt for mange problemer - og den risiko eksisterer, skriver Forrester-rådgiver Manatosh Das i et blogindlæg.

"Selvom indiske software- og serviceleverandører går efter høje standarder, er det tydeligt, at der stadig er svagheder i deres leverancer," lyder budskabet.

Her er de mulige problemer

Manatosh Das peger på nogle af de store problemer, der kan være forbundet med it-outsourcing til Indien.

Det drejer sig først og fremmest om dårligt kode-arbejde i applikationer. Med det mener Forrester-rådgiveren blandt andet, at der kan være en øget risiko for cross-site scripting og angreb via SQL.

"Sikkerheds-professionelle og software-udviklere har kendt til disse typer fejl i årevis, men de fortsætter med at dukke op igen og igen i ny kode."

Samtidig peger han på, at ledelsen i outsourcing-firmaerne kan have manglende opmærksomhed på sikkerheds-problemstillingerne hos kunderne.

Endelig mener Manahosh, at industrialiseringen af softwareudvikling er med til at øge sikkerhedsrisiciene.

"Udvikling i industriskala kan udsætte kunder for en betydelig risiko. I nogle tilfælde servicerer offshore centre mange kunder, men mangler effektiv segmentering på netværket," lyder det i blogindlægget.

Læs også:

Så meget kan du spare på at sende din it til Indien

Derfor satser Danske Bank på indisk it-udvikling

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S