Her er de slemme problemer ved it-outsourcing

Det er populært at outsource it-opgaver. Her er nogle af de potentielle problemer, du risikerer at støde ind i.

Artikel top billede

Mange danske virksomheder har efterhånden set lyset i at outsource it til Indien. Det er der mange gode grunde til, og pengene er formentlig en af de mest markante.

Dansk Industri har vurderet, at besparelsespotentialet ligger på mellem 25 og 30 procent på outsourcingsopgaver i Indien og andre asiatiske lande.

Men det er naturligvis forudsat, at man ikke løber ind i alt for mange problemer - og den risiko eksisterer, skriver Forrester-rådgiver Manatosh Das i et blogindlæg.

"Selvom indiske software- og serviceleverandører går efter høje standarder, er det tydeligt, at der stadig er svagheder i deres leverancer," lyder budskabet.

Her er de mulige problemer

Manatosh Das peger på nogle af de store problemer, der kan være forbundet med it-outsourcing til Indien.

Det drejer sig først og fremmest om dårligt kode-arbejde i applikationer. Med det mener Forrester-rådgiveren blandt andet, at der kan være en øget risiko for cross-site scripting og angreb via SQL.

"Sikkerheds-professionelle og software-udviklere har kendt til disse typer fejl i årevis, men de fortsætter med at dukke op igen og igen i ny kode."

Samtidig peger han på, at ledelsen i outsourcing-firmaerne kan have manglende opmærksomhed på sikkerheds-problemstillingerne hos kunderne.

Endelig mener Manahosh, at industrialiseringen af softwareudvikling er med til at øge sikkerhedsrisiciene.

"Udvikling i industriskala kan udsætte kunder for en betydelig risiko. I nogle tilfælde servicerer offshore centre mange kunder, men mangler effektiv segmentering på netværket," lyder det i blogindlægget.

Læs også:

Så meget kan du spare på at sende din it til Indien

Derfor satser Danske Bank på indisk it-udvikling

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S