Her er de slemme problemer ved it-outsourcing

Det er populært at outsource it-opgaver. Her er nogle af de potentielle problemer, du risikerer at støde ind i.

Artikel top billede

Mange danske virksomheder har efterhånden set lyset i at outsource it til Indien. Det er der mange gode grunde til, og pengene er formentlig en af de mest markante.

Dansk Industri har vurderet, at besparelsespotentialet ligger på mellem 25 og 30 procent på outsourcingsopgaver i Indien og andre asiatiske lande.

Men det er naturligvis forudsat, at man ikke løber ind i alt for mange problemer - og den risiko eksisterer, skriver Forrester-rådgiver Manatosh Das i et blogindlæg.

"Selvom indiske software- og serviceleverandører går efter høje standarder, er det tydeligt, at der stadig er svagheder i deres leverancer," lyder budskabet.

Her er de mulige problemer

Manatosh Das peger på nogle af de store problemer, der kan være forbundet med it-outsourcing til Indien.

Det drejer sig først og fremmest om dårligt kode-arbejde i applikationer. Med det mener Forrester-rådgiveren blandt andet, at der kan være en øget risiko for cross-site scripting og angreb via SQL.

"Sikkerheds-professionelle og software-udviklere har kendt til disse typer fejl i årevis, men de fortsætter med at dukke op igen og igen i ny kode."

Samtidig peger han på, at ledelsen i outsourcing-firmaerne kan have manglende opmærksomhed på sikkerheds-problemstillingerne hos kunderne.

Endelig mener Manahosh, at industrialiseringen af softwareudvikling er med til at øge sikkerhedsrisiciene.

"Udvikling i industriskala kan udsætte kunder for en betydelig risiko. I nogle tilfælde servicerer offshore centre mange kunder, men mangler effektiv segmentering på netværket," lyder det i blogindlægget.

Læs også:

Så meget kan du spare på at sende din it til Indien

Derfor satser Danske Bank på indisk it-udvikling

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest