Torvalds jubler: Nu får Linux-gamere en solid omgang kode-doping

Linux skal være en større del af hverdagen for verdens mange gamere. Det skal et nyt samarbejde sørge for. Læs og se med her.

Artikel top billede

Spilselskabet Valve kommer nu med i Linux-stiftelsen eller Linux Foundation, som den rettelig hedder.

Linux Foundation er en organisation, der blev oprettet i 2007 som et arbejdsfællesskab for selskaber, der udvikler på open source-platformen.

I dag har den en lang række medlemmer som blandt andet Google, HP, IBM, Intel og Samsung.

Tidligere i år blev Steam-konsollen fra spilfirmaet Valve Software lanceret som et alternativ til Xbox og Playstation.

Steam bruger en åben platform for spil i form af et Linux-baseret operativsystem kaldet SteamOS.

Linus Torvalds er klar

Nu bliver Valve så medlem af Linux Foundation, og med det medlemskab håber firmaet at få sparket gang i udviklingen af Linux som spilplatform.

"I Linux Foundation vil Valve være med til at fremme Linux-gaming. Vi vil bidrage med udviklingsværktøjer til dem, der vil arbejde med Linux-løsningerne, opfordre producenterne til at prioritere Linux og arbejde på at skabe en elegant åben platform til Linux-brugerne," skriver Mike Sartain fra Valve i en pressemeddelelse.

I en video, der er frigivet i forbindelse med det nye medlemskab, siger Valve-chefen Gabe Newell, at han er begejstret for Linux på grund af kombinationen mellem ydelse, pålidelighed og robusthed.

Linus Torvalds, der har skabt den første Linux-kode, har ligeledes tiltro til ægteskabet mellem de to parter, og han glæder sig til, at Linux får en vigtigere rolle blandt gamerne.

Hele videoen med Linus Torvalds og Gabe Newell kan du se her:

Læs også:
Valve satser på Linux

Valve udvikler ny spilkonsol

Steam åbner spilbutik til Linux

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S