Torvalds jubler: Nu får Linux-gamere en solid omgang kode-doping

Linux skal være en større del af hverdagen for verdens mange gamere. Det skal et nyt samarbejde sørge for. Læs og se med her.

Artikel top billede

Spilselskabet Valve kommer nu med i Linux-stiftelsen eller Linux Foundation, som den rettelig hedder.

Linux Foundation er en organisation, der blev oprettet i 2007 som et arbejdsfællesskab for selskaber, der udvikler på open source-platformen.

I dag har den en lang række medlemmer som blandt andet Google, HP, IBM, Intel og Samsung.

Tidligere i år blev Steam-konsollen fra spilfirmaet Valve Software lanceret som et alternativ til Xbox og Playstation.

Steam bruger en åben platform for spil i form af et Linux-baseret operativsystem kaldet SteamOS.

Linus Torvalds er klar

Nu bliver Valve så medlem af Linux Foundation, og med det medlemskab håber firmaet at få sparket gang i udviklingen af Linux som spilplatform.

"I Linux Foundation vil Valve være med til at fremme Linux-gaming. Vi vil bidrage med udviklingsværktøjer til dem, der vil arbejde med Linux-løsningerne, opfordre producenterne til at prioritere Linux og arbejde på at skabe en elegant åben platform til Linux-brugerne," skriver Mike Sartain fra Valve i en pressemeddelelse.

I en video, der er frigivet i forbindelse med det nye medlemskab, siger Valve-chefen Gabe Newell, at han er begejstret for Linux på grund af kombinationen mellem ydelse, pålidelighed og robusthed.

Linus Torvalds, der har skabt den første Linux-kode, har ligeledes tiltro til ægteskabet mellem de to parter, og han glæder sig til, at Linux får en vigtigere rolle blandt gamerne.

Hele videoen med Linus Torvalds og Gabe Newell kan du se her:

Læs også:
Valve satser på Linux

Valve udvikler ny spilkonsol

Steam åbner spilbutik til Linux

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS