Torvalds jubler: Nu får Linux-gamere en solid omgang kode-doping

Linux skal være en større del af hverdagen for verdens mange gamere. Det skal et nyt samarbejde sørge for. Læs og se med her.

Artikel top billede

Spilselskabet Valve kommer nu med i Linux-stiftelsen eller Linux Foundation, som den rettelig hedder.

Linux Foundation er en organisation, der blev oprettet i 2007 som et arbejdsfællesskab for selskaber, der udvikler på open source-platformen.

I dag har den en lang række medlemmer som blandt andet Google, HP, IBM, Intel og Samsung.

Tidligere i år blev Steam-konsollen fra spilfirmaet Valve Software lanceret som et alternativ til Xbox og Playstation.

Steam bruger en åben platform for spil i form af et Linux-baseret operativsystem kaldet SteamOS.

Linus Torvalds er klar

Nu bliver Valve så medlem af Linux Foundation, og med det medlemskab håber firmaet at få sparket gang i udviklingen af Linux som spilplatform.

"I Linux Foundation vil Valve være med til at fremme Linux-gaming. Vi vil bidrage med udviklingsværktøjer til dem, der vil arbejde med Linux-løsningerne, opfordre producenterne til at prioritere Linux og arbejde på at skabe en elegant åben platform til Linux-brugerne," skriver Mike Sartain fra Valve i en pressemeddelelse.

I en video, der er frigivet i forbindelse med det nye medlemskab, siger Valve-chefen Gabe Newell, at han er begejstret for Linux på grund af kombinationen mellem ydelse, pålidelighed og robusthed.

Linus Torvalds, der har skabt den første Linux-kode, har ligeledes tiltro til ægteskabet mellem de to parter, og han glæder sig til, at Linux får en vigtigere rolle blandt gamerne.

Hele videoen med Linus Torvalds og Gabe Newell kan du se her:

Læs også:
Valve satser på Linux

Valve udvikler ny spilkonsol

Steam åbner spilbutik til Linux

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse