Torvalds jubler: Nu får Linux-gamere en solid omgang kode-doping

Linux skal være en større del af hverdagen for verdens mange gamere. Det skal et nyt samarbejde sørge for. Læs og se med her.

Artikel top billede

Spilselskabet Valve kommer nu med i Linux-stiftelsen eller Linux Foundation, som den rettelig hedder.

Linux Foundation er en organisation, der blev oprettet i 2007 som et arbejdsfællesskab for selskaber, der udvikler på open source-platformen.

I dag har den en lang række medlemmer som blandt andet Google, HP, IBM, Intel og Samsung.

Tidligere i år blev Steam-konsollen fra spilfirmaet Valve Software lanceret som et alternativ til Xbox og Playstation.

Steam bruger en åben platform for spil i form af et Linux-baseret operativsystem kaldet SteamOS.

Linus Torvalds er klar

Nu bliver Valve så medlem af Linux Foundation, og med det medlemskab håber firmaet at få sparket gang i udviklingen af Linux som spilplatform.

"I Linux Foundation vil Valve være med til at fremme Linux-gaming. Vi vil bidrage med udviklingsværktøjer til dem, der vil arbejde med Linux-løsningerne, opfordre producenterne til at prioritere Linux og arbejde på at skabe en elegant åben platform til Linux-brugerne," skriver Mike Sartain fra Valve i en pressemeddelelse.

I en video, der er frigivet i forbindelse med det nye medlemskab, siger Valve-chefen Gabe Newell, at han er begejstret for Linux på grund af kombinationen mellem ydelse, pålidelighed og robusthed.

Linus Torvalds, der har skabt den første Linux-kode, har ligeledes tiltro til ægteskabet mellem de to parter, og han glæder sig til, at Linux får en vigtigere rolle blandt gamerne.

Hele videoen med Linus Torvalds og Gabe Newell kan du se her:

Læs også:
Valve satser på Linux

Valve udvikler ny spilkonsol

Steam åbner spilbutik til Linux

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect