CSC efter tab af stor kunde: Det er en del af vores strategi

Det er for tidligt at sige, om tabet af driftsaftale med forsikringsselskabet Tryg vil udløse yderligere fyringer, lyder det fra CSC's danske topchef.

Artikel top billede

"Vi havde naturligvis gerne fortsat vores relation til Tryg," siger CSC's danske topchef Jørgen Jakobsen.

Forsikringskoncernen Trygs beslutning om at opsige sin driftsaftale med CSC til fordel for det indiske TCS (Tata Consultancy Services) kommer ikke umiddelbart til at udløse fyringer blandt CSC's danske ansatte. Sådan lyder det fra CSC's danske topchef, Jørgen Jakobsen.

"Det er det alt for tidligt at udtale sig om. Nu skal vi først ind i en dialog med Tryg og deres nye leverandør om, hvordan den her transition skal foregå. Så det er for tidligt at sige noget som helst om det," siger Jørgen Jakobsen til Computerworld.

CSC har i flere omgange gennemført større afskedigelsesrunder, som har kostet op mod 700 danske ansatte deres job.

Jørgen Jakobsen henviser til, at selvom Tryg har været kunde hos CSC i mere end ti år, er det ikke noget særsyn, at kunder fra tid til anden skifter deres it-leverandør ud.

"Jeg tror, du skal se det her som en del af vores strategiske transformation i Norden"

CSC har tidligere mistet store kunder som TDC og SAS, men Jørgen Jakobsen ønsker ikke at oplyse, hvor stor en del af CSC's nuværende økonomi og bemanding, der bliver båret af den Tryg-aftale, som er opsagt med virkning fra 1. august 2014.

"Det er jo sådan, at vi i CSC er gået igennem en strategisk transformation. Det har så også betydet, at vi har gennemgået en række af vores langvarige kontrakter. Resultatet af det er, at vi har fået sat en organisation i retning af profitabel vækst," siger Jørgen Jakobsen, som ser mange gode forretningsmæssige muligheder for CSC i Norden.

"Det er jo sådan, at når kontrakterne udløber, eller andre situationer opstår, har vores kunder jo mulighed for at skifte it-leverandør. Jeg tror, du skal se det her som en del af vores strategiske transformation i Norden," siger han.

Men er det sådan, at I ligefrem har fravalgt aftalen med Tryg?

"Nej, nej. Det er slet ikke det, jeg siger. Vi har gennemgået hele vores forretning, og i den forbindelse har vi genforhandlet nogle længerevarende kontrakter. Vi havde naturligvis gerne fortsat vores relation til Tryg."

Har du indtryk af, at det har betydet noget med den konflikt, CSC var igennem for nogle år siden?

"Jeg kan ikke spekulere i deres bevæggrunde. Nu må vi ind i en dialog med Tryg og se, hvordan vi kommer konstruktivt videre herfra."

Ifølge Tryg skal deres nye leverandør sikre en tidssvarende og mere moderne it-drift med bedre stabilitet. Er det de områder, CSC er blevet valgt fra på?

"Jeg har ikke flere kommentarer til Trygs bevæggrunde," slutter Jørgen Jakobsen.

Læs også:

CSC mister igen stor dansk kunde

CSC hacket: Centrale danske registre i fare

Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S