Dette server-marked er på vej frem

Det nye marked for de såkaldte applikationsspecifikke-server-systemer vil vokse i nærmeste fremtid, mener IDC. Se hvem der dominerer markedet i dag.

Artikel top billede

Behovet for at komme hurtigt ud af starthullerne og få sine applikationer og services på markedet skubber markedet af applikationsspecifikke-servere frem. Det vurderer analysehuset IDC.

"Det er generelt produkter, som vi begynder at se flere af i markedet, og som ofte giver hurtigere udrulningstider, når applikationer og services skal i drift," fortæller Anders Elbak, der er research manager i IDC Nordic.

Og kampen om det nye marked er da også ved at blusse op. Særligt HP og Dell kæmper om at blive de første til at kapre markedet for mellemstore og store virksomheder med behov for meget applikationsspecifikke og energieffektive-servere.

Markedet vil vokse

Markedet for applikationsspecifikke servere, er endnu så nyt, at markedsstrukturen endnu ikke kortlagt, men IDC mener alligevel, at det er et marked, der er på vej frem.

"Vi vil se flere produkter på markedet i den kommende tid, der minder meget om HP's Moonshot-produkt, der er drevet frem af det applikationsspecifikke-behov," mener Anders Elbak.

Her er det særligt tendenser omkring virksomhedernes forbrug af standard tjenester og et stigende ønske omkring lynhurtig udrulning af applikationer og services, der driver markedet frem.

"Gennem en periode kan vi se, at server-parken er blevet standardiseret og konsolideret, og hvis prisen på applikations-serverne er fornuftige, så er man som virksomhed ikke helt så bange for de applikations-specifikke-services, så vil de applikationsspecifikke-systemer være attaraktive."

HP længst fremme med konkret løsning til markedet

De applikationsspecifikke-servere er kendetegnet ved at målrette sine evner mod helt præcise opgaver som eksempelvis webapplikationer eller hosted-desktops.

Og i den kategori er det i øjeblikket HP, som netop har lanceret anden generation af produktet Moonshot, der er længst fremme i skoen, når det handler om udrulning af standardiserede produkter på det nye marked.

"Den gode nyhed for HP er, at virksomheden går i markedet med innovative produkter," skriver IDC i en rapport.

Men virksomheden skal ikke læne sig alt for langt for langt tilbage i føresædet, mener IDC.

Dell har også et lignende produkt på markedet, Dell PowerEdge C6220, der som Moonshot-systemet også pakker kompakte server-moduler ned i et rack-optimeret chassis.

"Konkurrencen står selvfølgelig ikke stille. Både Quanta og Supermicro har også lanceret produkter baseret på Atom-processoren i deres portefølje," skriver IDC rapporten.

Læs også:
Sådan kan du reducere serverforbruget med 95 procent

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S