Dette server-marked er på vej frem

Det nye marked for de såkaldte applikationsspecifikke-server-systemer vil vokse i nærmeste fremtid, mener IDC. Se hvem der dominerer markedet i dag.

Artikel top billede

Behovet for at komme hurtigt ud af starthullerne og få sine applikationer og services på markedet skubber markedet af applikationsspecifikke-servere frem. Det vurderer analysehuset IDC.

"Det er generelt produkter, som vi begynder at se flere af i markedet, og som ofte giver hurtigere udrulningstider, når applikationer og services skal i drift," fortæller Anders Elbak, der er research manager i IDC Nordic.

Og kampen om det nye marked er da også ved at blusse op. Særligt HP og Dell kæmper om at blive de første til at kapre markedet for mellemstore og store virksomheder med behov for meget applikationsspecifikke og energieffektive-servere.

Markedet vil vokse

Markedet for applikationsspecifikke servere, er endnu så nyt, at markedsstrukturen endnu ikke kortlagt, men IDC mener alligevel, at det er et marked, der er på vej frem.

"Vi vil se flere produkter på markedet i den kommende tid, der minder meget om HP's Moonshot-produkt, der er drevet frem af det applikationsspecifikke-behov," mener Anders Elbak.

Her er det særligt tendenser omkring virksomhedernes forbrug af standard tjenester og et stigende ønske omkring lynhurtig udrulning af applikationer og services, der driver markedet frem.

"Gennem en periode kan vi se, at server-parken er blevet standardiseret og konsolideret, og hvis prisen på applikations-serverne er fornuftige, så er man som virksomhed ikke helt så bange for de applikations-specifikke-services, så vil de applikationsspecifikke-systemer være attaraktive."

HP længst fremme med konkret løsning til markedet

De applikationsspecifikke-servere er kendetegnet ved at målrette sine evner mod helt præcise opgaver som eksempelvis webapplikationer eller hosted-desktops.

Og i den kategori er det i øjeblikket HP, som netop har lanceret anden generation af produktet Moonshot, der er længst fremme i skoen, når det handler om udrulning af standardiserede produkter på det nye marked.

"Den gode nyhed for HP er, at virksomheden går i markedet med innovative produkter," skriver IDC i en rapport.

Men virksomheden skal ikke læne sig alt for langt for langt tilbage i føresædet, mener IDC.

Dell har også et lignende produkt på markedet, Dell PowerEdge C6220, der som Moonshot-systemet også pakker kompakte server-moduler ned i et rack-optimeret chassis.

"Konkurrencen står selvfølgelig ikke stille. Både Quanta og Supermicro har også lanceret produkter baseret på Atom-processoren i deres portefølje," skriver IDC rapporten.

Læs også:
Sådan kan du reducere serverforbruget med 95 procent

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Konsulent til It-økonomistyring på udlændinge- og integrationsområdet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job