Udlover 112 millioner kroner til it-iværksættere

Ny pulje har 112 millioner støtte-kroner til it-iværksættere med ondt i pengepungen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

112 millioner kroner.

Så mange penge har EU smidt i en særlig pulje, som alene skal udbetales til it-iværksættere og web-start-up-firmaer, der har brug for en økonomisk håndsrækning.

Pengene skal udbetales løbende indtil 2020 og er en del af EU's store Horizon 2020-kampagne.

Ifølge EU er målet med puljen at "transformere iværksætter-kulturen" i Europa, ligesom støttekronerne skal være med til at sikre, at lovende it-iværksætterfirmaer bliver i Europa og vokser sig store ud fra Europa.

"Vi er nødt til at bygge en driftig web- og app-økonomi, der kan accelerere den digitale revolution," lyder det fra Neelie Kroes, EU-kommissær for den digitale dagsorden og viceformand for EU-kommissionen.

Puljen er opdelt i to dele: Den ene del med godt 37 millioner kroner er afsat til at hjælpe nyuddannede eller studerende til at tage de første skridt som iværksættere.

Det inkluderer blandt andet finansieringen af en konkurrence om den bedste forretnings-idé samt afholdelsen af en række såkaldte sommer-akademier med fokus på digital iværksætteri.

De resterende knap 75 millioner kroner er afsat til iværksætter-firmaer, der anvender web- eller mobile teknologier som en fundamental del i deres forretning.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S