Udlover 112 millioner kroner til it-iværksættere

Ny pulje har 112 millioner støtte-kroner til it-iværksættere med ondt i pengepungen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

112 millioner kroner.

Så mange penge har EU smidt i en særlig pulje, som alene skal udbetales til it-iværksættere og web-start-up-firmaer, der har brug for en økonomisk håndsrækning.

Pengene skal udbetales løbende indtil 2020 og er en del af EU's store Horizon 2020-kampagne.

Ifølge EU er målet med puljen at "transformere iværksætter-kulturen" i Europa, ligesom støttekronerne skal være med til at sikre, at lovende it-iværksætterfirmaer bliver i Europa og vokser sig store ud fra Europa.

"Vi er nødt til at bygge en driftig web- og app-økonomi, der kan accelerere den digitale revolution," lyder det fra Neelie Kroes, EU-kommissær for den digitale dagsorden og viceformand for EU-kommissionen.

Puljen er opdelt i to dele: Den ene del med godt 37 millioner kroner er afsat til at hjælpe nyuddannede eller studerende til at tage de første skridt som iværksættere.

Det inkluderer blandt andet finansieringen af en konkurrence om den bedste forretnings-idé samt afholdelsen af en række såkaldte sommer-akademier med fokus på digital iværksætteri.

De resterende knap 75 millioner kroner er afsat til iværksætter-firmaer, der anvender web- eller mobile teknologier som en fundamental del i deres forretning.

Læses lige nu

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job