Udlover 112 millioner kroner til it-iværksættere

Ny pulje har 112 millioner støtte-kroner til it-iværksættere med ondt i pengepungen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

112 millioner kroner.

Så mange penge har EU smidt i en særlig pulje, som alene skal udbetales til it-iværksættere og web-start-up-firmaer, der har brug for en økonomisk håndsrækning.

Pengene skal udbetales løbende indtil 2020 og er en del af EU's store Horizon 2020-kampagne.

Ifølge EU er målet med puljen at "transformere iværksætter-kulturen" i Europa, ligesom støttekronerne skal være med til at sikre, at lovende it-iværksætterfirmaer bliver i Europa og vokser sig store ud fra Europa.

"Vi er nødt til at bygge en driftig web- og app-økonomi, der kan accelerere den digitale revolution," lyder det fra Neelie Kroes, EU-kommissær for den digitale dagsorden og viceformand for EU-kommissionen.

Puljen er opdelt i to dele: Den ene del med godt 37 millioner kroner er afsat til at hjælpe nyuddannede eller studerende til at tage de første skridt som iværksættere.

Det inkluderer blandt andet finansieringen af en konkurrence om den bedste forretnings-idé samt afholdelsen af en række såkaldte sommer-akademier med fokus på digital iværksætteri.

De resterende knap 75 millioner kroner er afsat til iværksætter-firmaer, der anvender web- eller mobile teknologier som en fundamental del i deres forretning.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S