Amazon i struben på kinesisk it-gigant om cloud-marked

Kina er udset som det helt store vækstmarked for Amazon, som ud over større forretning på sit handelssite vil sætte sig på det store lands cloud-marked. Der sidder dog allerede en anden it-gigant.

Artikel top billede

I Amazons bestræbelser på at sætte sig på verdensherredømmet inden for cloud computing rykker selskabet nu for alvor ind i Kina.

Dermed tager Amazon kampen op mod sin kinesiske pendant, handelssitet Alibaba, som er den store cloudspiller i folkerepublikken i Østen.

Ud over cloud computing har Alibaba også flere handelssites, og den kinesiske it-virksomhed minder på den måde en del om Amazon.

For at sætte sig på det kinesiske marked har Amazon alliereret sig med en lang række lokale cloudleverandører i Kina.

Det skriver Techcrunch.

Går efter stort og småt

På handelsfronten er Amazon allerede til stede i Kina, mens selskabet mangler at hævde sig på cloudmarkedet i Riget i Midten, hvor Amazon indtil videre kun har få eksisterende cloud-kunder.

Der er dog et stykke op til selskaber som Alibaba og senest Huawei, der for alvor er begyndt at fyre op under de kinesiske skyer.

For at vokse i Kina har Amazon udset sig alt fra de store spillere til det hastigt voksende marked af små og mellemstore kinesiske virksomheder, der ønsker at kaste deres it-infrastruktur ud i en sky.

Amazon rykkede ind i Kina i 2004, og selskabet erkender, at det bliver et langt sejt træk at få cloud-infrastrukturen på plads i et relativt nyt land, hvor eksempelvis Alibaba har et stort forspring.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos