Amazon i struben på kinesisk it-gigant om cloud-marked

Kina er udset som det helt store vækstmarked for Amazon, som ud over større forretning på sit handelssite vil sætte sig på det store lands cloud-marked. Der sidder dog allerede en anden it-gigant.

Artikel top billede

I Amazons bestræbelser på at sætte sig på verdensherredømmet inden for cloud computing rykker selskabet nu for alvor ind i Kina.

Dermed tager Amazon kampen op mod sin kinesiske pendant, handelssitet Alibaba, som er den store cloudspiller i folkerepublikken i Østen.

Ud over cloud computing har Alibaba også flere handelssites, og den kinesiske it-virksomhed minder på den måde en del om Amazon.

For at sætte sig på det kinesiske marked har Amazon alliereret sig med en lang række lokale cloudleverandører i Kina.

Det skriver Techcrunch.

Går efter stort og småt

På handelsfronten er Amazon allerede til stede i Kina, mens selskabet mangler at hævde sig på cloudmarkedet i Riget i Midten, hvor Amazon indtil videre kun har få eksisterende cloud-kunder.

Der er dog et stykke op til selskaber som Alibaba og senest Huawei, der for alvor er begyndt at fyre op under de kinesiske skyer.

For at vokse i Kina har Amazon udset sig alt fra de store spillere til det hastigt voksende marked af små og mellemstore kinesiske virksomheder, der ønsker at kaste deres it-infrastruktur ud i en sky.

Amazon rykkede ind i Kina i 2004, og selskabet erkender, at det bliver et langt sejt træk at få cloud-infrastrukturen på plads i et relativt nyt land, hvor eksempelvis Alibaba har et stort forspring.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics