It-boss vil have gigantfusion: Disse tre firmaer skal med

Bestyrelsesformanden for dansk it-firma med milliardomsætning vil fusionere med to andre giganter. Lad os "drikke kaffe og danse", lyder invitationen.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand John Lundsgaard fra it-giganten SDC vil fusionere SDC med BEC og Bankdata.

Jo før, jo bedre, lyder det, ifølge Finanswatch.

Formanden vil "både drikke kaffe og danse", som han formulerer det.

Baggrunden for tanken er, at landets pengeinstitutter kan mærke, at den øgede regulering koster, fordi kravene til it-systemerne stiger tilsvarende.

"Vi bruger alle i dag flere ressourcer rent it-mæssigt på sektor/lovkrav. Det kan vi gøre smartere, nemlig ved at bruge pengene på at udvikle og drive ét system frem for tre. Så vi burde sætte os ned i den her sektor og få lagt de tre centraler sammen," udtaler SDC-formanden.

Hvis det bliver en realitet, så vil der vitterligt være tale om en gigant fusion.

Ifølge de seneste aflagte regnskabstal for de tre firmaer havde de tre firmaer tilsammen en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

De har tilsammen over 1.500 ansatte.

Til daglig er John Lundsgaard i øvrigt også direktør for Spar Nord.

Nyt beslutsomt forsøg

I 2011 måtte SDC og BEC opgive en fusion. Regningen for fusionen viste sig at blive alt for stor.

Men John Lundsgaard forklarer, at det handler om at sætte sig ned igen og at vælge en mere "beslutsom vej".

Den mislykkede fusion var udtryk for, at man ville finde det muliges kunst og tage det bedste fra de forskellige verdener, men udgangspunktet skal ifølge John Lundsgaard være, at man skal ville fusionen, og nogen skal sidde for bordenden.

"Som formand for SDC vil jeg både drikke kaffe og danse. Er det ikke sådan, man siger, at man vil i den her sektor, hvis man er åben overfor både fusioner og opkøb. Så jeg er klar på både kaffe og drinks - eller dansegulvet om du vil," udtaler han til Finanswatch.

John Lundsgaard afviser i øvrigt, at fusionstanken hænger sammen med, at Den Jyske Sparekasse netop har valgt at droppe SDC til fordel for BEC.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Røde Kors

    Data & Digitalisation Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job