It-boss vil have gigantfusion: Disse tre firmaer skal med

Bestyrelsesformanden for dansk it-firma med milliardomsætning vil fusionere med to andre giganter. Lad os "drikke kaffe og danse", lyder invitationen.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand John Lundsgaard fra it-giganten SDC vil fusionere SDC med BEC og Bankdata.

Jo før, jo bedre, lyder det, ifølge Finanswatch.

Formanden vil "både drikke kaffe og danse", som han formulerer det.

Baggrunden for tanken er, at landets pengeinstitutter kan mærke, at den øgede regulering koster, fordi kravene til it-systemerne stiger tilsvarende.

"Vi bruger alle i dag flere ressourcer rent it-mæssigt på sektor/lovkrav. Det kan vi gøre smartere, nemlig ved at bruge pengene på at udvikle og drive ét system frem for tre. Så vi burde sætte os ned i den her sektor og få lagt de tre centraler sammen," udtaler SDC-formanden.

Hvis det bliver en realitet, så vil der vitterligt være tale om en gigant fusion.

Ifølge de seneste aflagte regnskabstal for de tre firmaer havde de tre firmaer tilsammen en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

De har tilsammen over 1.500 ansatte.

Til daglig er John Lundsgaard i øvrigt også direktør for Spar Nord.

Nyt beslutsomt forsøg

I 2011 måtte SDC og BEC opgive en fusion. Regningen for fusionen viste sig at blive alt for stor.

Men John Lundsgaard forklarer, at det handler om at sætte sig ned igen og at vælge en mere "beslutsom vej".

Den mislykkede fusion var udtryk for, at man ville finde det muliges kunst og tage det bedste fra de forskellige verdener, men udgangspunktet skal ifølge John Lundsgaard være, at man skal ville fusionen, og nogen skal sidde for bordenden.

"Som formand for SDC vil jeg både drikke kaffe og danse. Er det ikke sådan, man siger, at man vil i den her sektor, hvis man er åben overfor både fusioner og opkøb. Så jeg er klar på både kaffe og drinks - eller dansegulvet om du vil," udtaler han til Finanswatch.

John Lundsgaard afviser i øvrigt, at fusionstanken hænger sammen med, at Den Jyske Sparekasse netop har valgt at droppe SDC til fordel for BEC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision