It-boss vil have gigantfusion: Disse tre firmaer skal med

Bestyrelsesformanden for dansk it-firma med milliardomsætning vil fusionere med to andre giganter. Lad os "drikke kaffe og danse", lyder invitationen.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand John Lundsgaard fra it-giganten SDC vil fusionere SDC med BEC og Bankdata.

Jo før, jo bedre, lyder det, ifølge Finanswatch.

Formanden vil "både drikke kaffe og danse", som han formulerer det.

Baggrunden for tanken er, at landets pengeinstitutter kan mærke, at den øgede regulering koster, fordi kravene til it-systemerne stiger tilsvarende.

"Vi bruger alle i dag flere ressourcer rent it-mæssigt på sektor/lovkrav. Det kan vi gøre smartere, nemlig ved at bruge pengene på at udvikle og drive ét system frem for tre. Så vi burde sætte os ned i den her sektor og få lagt de tre centraler sammen," udtaler SDC-formanden.

Hvis det bliver en realitet, så vil der vitterligt være tale om en gigant fusion.

Ifølge de seneste aflagte regnskabstal for de tre firmaer havde de tre firmaer tilsammen en omsætning på 3,4 milliarder kroner.

De har tilsammen over 1.500 ansatte.

Til daglig er John Lundsgaard i øvrigt også direktør for Spar Nord.

Nyt beslutsomt forsøg

I 2011 måtte SDC og BEC opgive en fusion. Regningen for fusionen viste sig at blive alt for stor.

Men John Lundsgaard forklarer, at det handler om at sætte sig ned igen og at vælge en mere "beslutsom vej".

Den mislykkede fusion var udtryk for, at man ville finde det muliges kunst og tage det bedste fra de forskellige verdener, men udgangspunktet skal ifølge John Lundsgaard være, at man skal ville fusionen, og nogen skal sidde for bordenden.

"Som formand for SDC vil jeg både drikke kaffe og danse. Er det ikke sådan, man siger, at man vil i den her sektor, hvis man er åben overfor både fusioner og opkøb. Så jeg er klar på både kaffe og drinks - eller dansegulvet om du vil," udtaler han til Finanswatch.

John Lundsgaard afviser i øvrigt, at fusionstanken hænger sammen med, at Den Jyske Sparekasse netop har valgt at droppe SDC til fordel for BEC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job