Nets til salg: Nu tjekker købere datarummet

I de kommende dage vil mulige købere af Nets, der blandt andet står bag NemID, granske virksomheden fra top til tå.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I disse dage er mulige købere af Nets i gang med at måle, veje og vurdere hver en lille kode, maskine og værdi hos Nets. Det skriver Jyllands-Posten.

"Inden midten af januar vil en håndfuld kandidater blive udvalgt til at komme i datarummet og granske selskabets bøger," oplyser en kilde til avisen.

Pris: 10-12 milliarder kroner
Nets har officielt bekræftet, at selskabet er blevet sat til salg. En pris i omegnen af 10-12 milliarder kroner har været fremme.

Ifølge Jyllands-Postens oplysninger er otte kandidater klar til at kæmpe om Nets, der blandt andet står for login-løsningen NemID.

Blandt andet har ATP slået sig sammen med to amerikanske kapitalfonde, der ejer Worldpay.

Ligesom Tryghedsgruppen, der er storaktionær i forsikringsselskabet Tryg, har slået sig sammen med kapitalfonden Nordic Capital.

I forvejen har en stribe ind- og udenlandske virksomheder, kapitalfonde og aktører været sat i forbindelse med salget.

Nets, der ejer af bankerne, har valgt J.P. Morgan til at stå for salget.

Advarsler imod salg

Efter det kom frem, at Nets var til salg, har der været flere kritiske røster fremme.

Blandt andet er der blevet peget på, hvorvidt det er klogt at sælge it-infrastruktur som NemID til udenlandske købere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S