Nets til salg: Nu tjekker købere datarummet

I de kommende dage vil mulige købere af Nets, der blandt andet står bag NemID, granske virksomheden fra top til tå.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I disse dage er mulige købere af Nets i gang med at måle, veje og vurdere hver en lille kode, maskine og værdi hos Nets. Det skriver Jyllands-Posten.

"Inden midten af januar vil en håndfuld kandidater blive udvalgt til at komme i datarummet og granske selskabets bøger," oplyser en kilde til avisen.

Pris: 10-12 milliarder kroner
Nets har officielt bekræftet, at selskabet er blevet sat til salg. En pris i omegnen af 10-12 milliarder kroner har været fremme.

Ifølge Jyllands-Postens oplysninger er otte kandidater klar til at kæmpe om Nets, der blandt andet står for login-løsningen NemID.

Blandt andet har ATP slået sig sammen med to amerikanske kapitalfonde, der ejer Worldpay.

Ligesom Tryghedsgruppen, der er storaktionær i forsikringsselskabet Tryg, har slået sig sammen med kapitalfonden Nordic Capital.

I forvejen har en stribe ind- og udenlandske virksomheder, kapitalfonde og aktører været sat i forbindelse med salget.

Nets, der ejer af bankerne, har valgt J.P. Morgan til at stå for salget.

Advarsler imod salg

Efter det kom frem, at Nets var til salg, har der været flere kritiske røster fremme.

Blandt andet er der blevet peget på, hvorvidt det er klogt at sælge it-infrastruktur som NemID til udenlandske købere.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S