Post Danmarks webside sendes i hegnet af brand

En brand i Sverige har gnavet et hul i postetatens digitale pulsåre. Siden er nede.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Næppe er julegaveræset overstået for Post Danmark, før nye grå hår springer frem i tindingen på postens web-smede.

En brand hos en svensk leverandør har nemlig bredt sig over sundet, og følgen er, at Post Danmarks webside er brudt sammen.

"Vi er kede af, at vores kunder bliver ramt af dette uheld, men der arbejdes på højtryk for at få systemerne i gang igen," siger Post Danmarks kommunikationschef, Morten O. Nielsen, i en pressemeddelelse til Ritzau.

Han håber på snarlig oprejsning i form af en digital førstehjælp, der vil få patienten på benene igen i dag.

Brug mobilen

Det er kun web-delen, der er ramt, og ikke it-systemerne i virksomheden.

Med andre ord er brev- og pakkecentre ikke ramt af uheldet og vil derfor blive uddelt som vanligt.

Man kan dog ikke anvende eksempelvis track and trace-funktionen på nettet.

Du kan også bruge Post Danmarks mobil-applikation, der fungerer uden problemer.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS