Digitalisering vil koste millioner af job i de kommende år

Leverandørerne står på spring med massevis af digitale løsninger, der inden for de kommende år vil fjerne millioner af tradtionelle job fra jordens overflade.

Artikel top billede

Udviklingen er allerede godt i gang, og det kommer for alvor til at gå stærkt med digitaliseringen i erhvervslivet i de kommende år.

Faktisk kommer det til at gå så stærkt, at automatisering af en lang række funktioner i de kommende år vil gøre tusindvis af ansatte overflødige på arbejdsmarkedet.

Forudsigelsen kommer fra analysehuset Gartner, der mener, at presset på it-organisationer i de fleste brancher for at gennemføre "fundamentale forandringer" vil blive øget kraftigt i de kommende år.

Konkurrencen og markedskræfterne vil gøre, at digitaliseringen vil feje gennem organisationerne med stor kraft i de kommende år, lyder det fra Gartner.

Vil fjerne millioner af job

De nye digitale løsninger vil få stor effekt på arbejdsmarkedet, hvor Gartner vurderer, at millioner af job på tværs af alle industrier står til at blive afløst af digitale løsninger i de kommende 15 år.

Alligevel mener mindst 60 procent af verdens topchefer ifølge analysehuset ikke, at der grund til at råbe vagt i gevær og sætte gang i fundamentale omstillinger.

De mener, at "fremkomsten af smarte maskiner, der er i stand til at absorbere millioner af middel-klasse job inden for de næste 15 år er 'fremtids-fantasi'," skriver Gartner.

"De står til helt at misse det måske mest markante teknologi-skifte i de seneste 10 år," lyder det fra Gartner-chef Kenneth Brant til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Ifølge ham står it-leverandørerne allerede klar med intelligente agenter, virtuelle assistenter, ekspert-systemer og embeddede systemer i lange baner, der kan anvendes til at digitalisere traditionelle arbejds-processer.

Leverandørerne er samtidig på vej med næste generations-teknologier med vægt på prisbillige og lærenemme robotter og automatiserede maskiner.

"De kan i meget stor udstrækning devaluere eller helt fjerne millioner af mennesker fra arbejdsstyrken," siger han.

Vil kunne mærkes inden for de kommende fem år

Alene inden for de kommende fem år vil en række bestemte brancher kunne begynde at kunne se en kraftig udhulning af behovet for ansatte som følge af nye digitale teknologier som 3D-printing, digitale målesystemer, cloud-baseret big data-analyseværktøjer og lignende.

Disse teknologier vil således indenfor de kommende få år få kraftig indflydelse på blandt andet fremstillings-industrien, lager-branchen, transport-sektoren, overvågning samt det, som Gartner kalder for 'fleet and facility management."

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S