Situationen kritisk: Mangler it-kandidater til vigtig stilling

Umuligt at finde en egnet kandidat til central it-stilling i EU.

Artikel top billede

Inden længe kan stillingen som direktør for data-beskyttelse i EU stå åben.

Den nuværende data-beskyttelses-direktør, Peter Hustinx, fratræder nemlig stillingen i næste uge, når hans fem-årige kontrakt udløber.

Og EU har endnu ikke været i stand til at finde en kvalificeret afløser.

Det har fået Peter Hustinx til at skrive et brev til EU-kommissionen, hvor han slår alarm.

"Usikkerheden og de mulige voldsomme forsinkelser og deres forskellige konsekvenser vil gå ud over den effektivitet og autoritet, som EDPS'en (European Data Protection Supervisor) har, i de kommende måneder," skriver han.

Han peger desuden på, at EU-systemet for tiden er ved at bearbejde en ny lov om data-privacy.

Det betyder, at det er en 'kritisk tid' for EU, når det gælder de 'fundamentale privacy- og databeskyttelse-rettigheder," skriver han.

Derfor er det afgørende med en stærk EDPS, mener den afgående direktør.

Ikke dygtige nok

Databeskyttelses-direktøren udpeges af EU-parlamentet på baggrund af en bruttoliste, der blandt andet udarbejdes, efter at EU formelt har anmodet mulige kandidater om at melde sig.

Denne anmodning blev offentliggjort sidste år.

Men ingen af de kandidater, der har meldt sig, har haft de nødvendige kvalifikationer, lyder det fra EU-kommissionen.

Tidligere har det været kutyme, at EU i denne slags tilfælde har opslået stillingen igen.

Men i dette tilfælde har EU endnu ikke besluttet sig for den videre færd.

Det skyldes, at man stadig håber, at den nuværende direktør, Peter Hustinx, vil fortsætte i stillingen, indtil EU har fundet en kvalificeret afløser.

Specifikt leder EU efter kandidater med dokumenteret erfaring inden for data-beskyttelse inden for eksempelvis rådgivning, private selskaber eller offentlige selskaber.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S