It-chefer jamrer: Vores folk er ikke helt gode nok

Bedre færdigheder hos medarbejderne står øverst på ønskelisten i en ny undersøgelse blandt it-ledere.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Der er behov for bedre færdigheder hos it-medarbejdere. 

Det er en af konklusionerne i en ny rapport (PDF) fra The Chartered Institute for IT, der er en organisation for it-professionelle i flere end 100 lande.

326 it-ledere, de fleste fra Storbritannien, har svaret på forskellige spørgsmål, og en af de interessante konklusioner lyder, at kun 10 procent af deltagerne mener, at de har nok ressourcer.

It-lederen får i undersøgelsen spørgsmålet, hvilke ressourcer, hvis nogen, de gerne ville have for at kunne adressere de prioriterede it-problemstillinger og -trends for organisationen?

Til det svarer hele 57 procent "bedre it-kompetencer i den eksisterende arbejdsstyrke."

48 procent svarer, at nye it-medarbejdere med passende kvalifikationer ville være en hjælp, og 37 procent har også svaret, at et større budget ville være løsningen.

Det siger danske CIO'er

Computerworld interviewede i efteråret fire danske it-ledere om deres syn på, hvordan man skaber det mest effektive it-team.

"Vores folk har ikke kun til ansvar at udføre de ønsker, der kommer fra forretningen - de har også en opgave i at udfordre, om det er rigtigt, og om det skal gøres på en anden måde. De skal også bringe nye idéer frem," lød en af kommentarerne.

"Det nytter ikke noget, at vi i it banker løs med en masse projekter, hvis forretningen ikke kan modtage dem - og omvendt," lød en af overvejelserne hos en anden CIO.

Læs temaet, hvor fire danske CIO'er deler ud af deres konkrete erfaringer med at skabe den optimale it-organisation i deres respektive virksomheder.

Disse it-tredns er vigtigst

It-lederne i undersøgelsen fra The Chartered Institute for IT er også blevet spurgt til, hvilke it-trends de vil prioritere højest i det kommende år.

Her er det mobilitet, der ligger øverst med 57 procent, hvorefter man på listen finder it-sikkerhed (53 procent), cloud computing (49 procent) og big data (35 procent).

Særligt i forhold til cloud og big data lyder en ofte fremhævet problemstilling, at det kan være svært at finde de medarbejdere, der mestrer de nye teknologier.

Læs også:

Guide: Sådan skaber du det mest effektive it-team

Så stor en del af dit it-budget bør gå til innovation

Snedig taktik: Sådan gør du it-afdelingen uundværlig

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect