Kommuner havde 50 millioner - KMD krævede 300 millioner

Kommunernes it-selskaber Kombit og KMD har indgået en historisk aftale. Men i begyndelsen var parterne milevidt fra hinanden i pris, afslører et brev.

Artikel top billede

Kombit og KMD har indgået en historisk aftale, der skal sikre en fornuftig overgang i forbindelse med udbud af monopol-systemer for milliarder af kroner.

Dertil kræves en udfasningsaftale, der også skal sikre, at KMD ikke er bedre stillet end konkurrenterne.

Men selvom aftalen nu er landet med et resultat, som Kombit betegner som "inden for det indhentede skøn," så har parterne været meget langt fra hinanden.

Ja, næsten en kvart milliard kroner.

Således afslører et brev, som Computerworld er kommet i besiddelse af, at KMD oprindeligt forlangte 300 millioner kroner.

Eksterne konsulenter vurderer

Omvendt skriver Kombit-direktør Hans Berthelsen i brevet:

"Kombit kunne naturligvis ikke acceptere et tilbud, som af eksterne konsulenter vurderes til at skulle koste 50-60 millioner kroner."

Hverken Kombit eller KMD ønsker at oplyse den præcise slutpris i aftalen.

KMD oplyser dog, at aftalen skulle have et noget andet indhold end det, der var udgangspunktet for de meget forskellige priser, men vil ikke gå nærmere i detaljer med aftalens indhold.

Tidsplanen for udbud af monopol-systemerne, der årligt indbringer KMD over en milliard kroner, forventes med udfasningsaftalen på plads, at forløbe som planlagt.

Læs hele brevet her - side 1

Til porteføljegruppen

30. september 2013

Ekstraordinært møde i porteføljegruppen

Kære porteføljegruppemedlemmer

På det seneste porteføljegruppemøde den 30. august blev I orienteret om status for udfasningsforhandlingerne med KMD. På daværende tidspunkt havde KMD fremsendt et tilbud, som lå i omegnen af 300 mio. for udfasning i forhold til Kommunernes Ydelsessystem, Sygedagpenge systemet og SAPA.
KOMBIT kunne naturligvis ikke acceptere et tilbud, som af eksterne konsulenter vurderes til at skulle koste 50-60 mio. kr.

I august og september har vi arbejdet intenst på at få KMDs pris ned i et acceptabelt niveau. I den proces indgår naturligvis også en forhandling om indhold
og forudsætninger. KOMBIT har anmodet KMD at udskifte det KMD-team, der hidtil havde indgået i forløbet omkring udfasningen. Dette har KMD efterkommet og stiller fremadrettet med et team der, i modsætning til KMDs foregående
team, har indsigt i og viden om udtræk og migrering af data samt udfærdigelse af kravspecifikationer.

På sidste møde i porteføljegruppen var der et direkte ønske om, at I fik mulighed for at drøfte indholdet af udfasningsaftalerne, inden de blev færdigforhandlet. Det er naturligvis også af meget stor betydning for direktionen, at vi får jeres rådgivning, inden disse kontrakter bliver lukket. Både indhold og pris har stor betydning for kommunerne.

Derfor indkalder jeg til ekstraordinært møde i porteføljegruppen fredag den 1. november 2013, kl. 10.00-13.00.

Jeg ved, at det vil være vanskeligt for alle men håber, at I vil prioritere mødet. Mødet ligger umiddelbart før det 2-dages forhandlingsmøde den 3.-4. november, hvor vi forsøger at lukke alle aftalerne for både KOMBIT og UDK.

Læs hele brevet her - side 2

Forhandlingsforløbet bliver intensiveret hen over oktober måned. Jeg vil løbende forsøge at holde jer alle orienteret via mail. Der træffes hele tiden valg og prioriteringer i forløbet. Derfor har jeg brug for en følgegruppe, som medvirker lidt mere intensivt.

Der kan blive tale om et enkelt fysisk møde samt et par telefonmøder i ugen op til forhandlingerne. Jeg vil være meget glad for en tilbagemelding fra jer, om I har mulighed for at bidrage i følgegruppen og så vender vi tilbage med det rent
praktiske omkring møderne.

Med venlig hilsen
Hans Berthelsen
Adm. Direktør /CEO

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S