Så svært er det at spore bortførte personer i Syrien

En stribe it-redskaber kan tages i brug, når man skal spore eksempelvis bortførte personer i Syrien. Men det er drøn svært, vurderer sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Hamed Sabar, CC BY 2.0)

Kort inde i det nye år kom det frem, at en dansker hos Læger uden Grænser er blevet bortført i Syrien.

En sporing via it-redskaber er vanskelig - dog mulig, fortæller it-sikkerhedsekspert. 

"Der findes i dag flere måder at spore it-udstyr på, og de samme redskaber kan anvendes til at opnå kendskab omkring en bortført persons opholdssted, men det forudsætter naturligvis, at det "buggede" udstyr opnår adgang til inter- eller telefonnettet," forklarer direktør Peter Kruse fra it-sikkerhedsfirmaet CSIS.

Løsningerne findes som både hardware og software og understøtter de fleste operativsystemer. Det samme gør sig gældende med smartphones, oplyser han.

"En software sporing - og der findes flere af slagsen - kan ikke alene løbende tage billeder via for eksempel webcam, men kan også i flere tilfælde aktivere mikrofonen samt se, hvilket Wi-Fi eller kablet linje enheden er koblet op på," forklarer Peter Kruse.

Flere udfordringer

På grund af den måde, hvorpå denne type sporing foregår, altså typisk ved at lokalisere enhedens ip-adresse, "kan det være svært præcist at sige, hvor personen er, og der er næppe megen hjælp at hente hos internetudbyderen i Syrien".

"Det vil også normalt kræve en dommerkendelse, at ISP'ere udleverer denne type data."

Og der er flere problemstillinger.

"Dertil kommer også problemstilling omkring dynamiske ip-adresser, som kan gøre det endnu vanskeligere at identificere kunden, og dermed hvor en enhed er tilsluttet".

"En anden mulighed er at bugge smartphonen, som så vil ringe hjem med indikation om, hvor mobilen befinder sig, men også her kan det være besværligt at bestemme den helt præcise lokation."

I et byområde kan man således arbejde med tusindvis af potentielle opholdssteder, mens tyndtbefolkede og isolerede områder kan være mere brugbare i lokalisering, men omvendt kan manglende eller tynd telefon- og internetdækning i mindre befolkede områder også vise sig at være en show-stopper, forklarer Peter Kruse.

"En tændt mobiltelefon udveksler løbende data med mobilmaster, og når der tales, udsendes der tilmed særlige impulser," forklarer han.

Ved at måle på tidsforskydningen kan man regne ud, hvor langt enheden er fra masterne med nogle hundrede meters nøjagtighed.

"Er der data fra flere master, kan positionen fastslås ned til ganske få meter ved blandt andet at triangulere," forklarer han.

Deaktiverer nok it-udstyr

Imidlertid er megen viden nok kendt for bortførerne.

"Ved bortførsel af en person vil jeg umiddelbart tro, at bagmændene er kloge nok til at deaktivere alt it-udstyr, som følger med deres offer."

"Det er ikke en nem opgave at spore folk i lande som Syrien," vurderer Peter Kruse.

Og uanset hvad forudsætter det også, at der inden afrejse laves ændringer i det it-udstyr, personen medbringer, understreger Peter Kruse.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S