Så svært er det at spore bortførte personer i Syrien

En stribe it-redskaber kan tages i brug, når man skal spore eksempelvis bortførte personer i Syrien. Men det er drøn svært, vurderer sikkerhedsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Hamed Sabar, CC BY 2.0)

Kort inde i det nye år kom det frem, at en dansker hos Læger uden Grænser er blevet bortført i Syrien.

En sporing via it-redskaber er vanskelig - dog mulig, fortæller it-sikkerhedsekspert. 

"Der findes i dag flere måder at spore it-udstyr på, og de samme redskaber kan anvendes til at opnå kendskab omkring en bortført persons opholdssted, men det forudsætter naturligvis, at det "buggede" udstyr opnår adgang til inter- eller telefonnettet," forklarer direktør Peter Kruse fra it-sikkerhedsfirmaet CSIS.

Løsningerne findes som både hardware og software og understøtter de fleste operativsystemer. Det samme gør sig gældende med smartphones, oplyser han.

"En software sporing - og der findes flere af slagsen - kan ikke alene løbende tage billeder via for eksempel webcam, men kan også i flere tilfælde aktivere mikrofonen samt se, hvilket Wi-Fi eller kablet linje enheden er koblet op på," forklarer Peter Kruse.

Flere udfordringer

På grund af den måde, hvorpå denne type sporing foregår, altså typisk ved at lokalisere enhedens ip-adresse, "kan det være svært præcist at sige, hvor personen er, og der er næppe megen hjælp at hente hos internetudbyderen i Syrien".

"Det vil også normalt kræve en dommerkendelse, at ISP'ere udleverer denne type data."

Og der er flere problemstillinger.

"Dertil kommer også problemstilling omkring dynamiske ip-adresser, som kan gøre det endnu vanskeligere at identificere kunden, og dermed hvor en enhed er tilsluttet".

"En anden mulighed er at bugge smartphonen, som så vil ringe hjem med indikation om, hvor mobilen befinder sig, men også her kan det være besværligt at bestemme den helt præcise lokation."

I et byområde kan man således arbejde med tusindvis af potentielle opholdssteder, mens tyndtbefolkede og isolerede områder kan være mere brugbare i lokalisering, men omvendt kan manglende eller tynd telefon- og internetdækning i mindre befolkede områder også vise sig at være en show-stopper, forklarer Peter Kruse.

"En tændt mobiltelefon udveksler løbende data med mobilmaster, og når der tales, udsendes der tilmed særlige impulser," forklarer han.

Ved at måle på tidsforskydningen kan man regne ud, hvor langt enheden er fra masterne med nogle hundrede meters nøjagtighed.

"Er der data fra flere master, kan positionen fastslås ned til ganske få meter ved blandt andet at triangulere," forklarer han.

Deaktiverer nok it-udstyr

Imidlertid er megen viden nok kendt for bortførerne.

"Ved bortførsel af en person vil jeg umiddelbart tro, at bagmændene er kloge nok til at deaktivere alt it-udstyr, som følger med deres offer."

"Det er ikke en nem opgave at spore folk i lande som Syrien," vurderer Peter Kruse.

Og uanset hvad forudsætter det også, at der inden afrejse laves ændringer i det it-udstyr, personen medbringer, understreger Peter Kruse.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S