Asus lukker sikkerhedshul i alle sine populære routere

Asus meddeler, at der er en stor opdatering på vej til software i alle firmaets routere. Det sker, efter at der er blevet opdaget et kæmpe sikkerhedshul, som gjorde dine private filer tilgængelige for hele internettet.

Artikel top billede

I sidste uge beskrev Computerworld en række sikkerhedsproblemer i routere fra producenten Asus, der gør, at du risikerer at dele dine data med alle og enhver på nettet.

Problemet er, at hvis du tilkobler en harddisk til routerens usb-indgang, står den som udgangspunkt pivåben via ftp-adgangen.

Alle kan således læse indholdet på din disk.

Hele historien kan du læse her: Denne populære router gør dine filer frit tilgængelige for alle

Efter den offentliggørelse har Asus sat skub i tingene.

Asus lukker huller i lyntempo

Emanuel Järnland, der er pr-mand for Asus i Sverige, meddeler nemlig, at firmaet nu vil opdatere alle routere fra firmaet med ny software.

"Vi (Asus, red.) opdaterer nu vores firmware, så problematikken med routerens ftp-indstillinger løses," siger han til Computerworlds svenske søsterside.

"Allerede i sidste uge frigav vi ny software til RT-AC68U. Herefter kommer opdateringerne til de øvrige modeller løbende, og i næste uge forventer vi, at samtlige modeller er opdaterede."

Opdateringerne retter indstillinger, der som standard sætter ftp-adgangen til at være åben til i stedet at være lukket for omverdenen.

I praksis betyder det, at du som bruger skal vælge et brugernavn og et password til din ftp-server i fremtiden.

Læs også:
Denne populære router gør dine filer frit tilgængelige for alle

Test: Synology 1813+ er en toplækker NAS

Test: Suveræn router sætter svimlende fart på dit netværk

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S