Godt nyt for it-branchen: CIO'er vil øge it-indkøb

It-topcheferne skruer op for it-investeringerne for andet år i træk. Se hvilke områder, de især vil investere i, her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-direktører i mellemstore og store virksomheder i Europa og USA skruer op for deres budgetter og forventer øgede it-investeringer i 2014.

Det viser en ny rundspørge udarbejdet af Morgan Stanley blandt CIO'er i 150 store og mellemstore virksomheder i USA og Europa.

Gennemsnitligt forventer de 150 it-chefer at forøge investeringerne i it-produkter og it-services med 4,6 procent i 2014 i forhold til 2013.

Samme stigning fandt sted fra 2012 til 2013, hvilket dengang var den største stigning siden 2008.

Cloud computing og data-analyse

Især vil it-cheferne spendere pengene på cloud computing, ERP samt software til data-analyse, viser rundspørgen.

Budget-stigningen er dog mindst i Europa, idet de europæiske it-chefer venter at indkøbe it for 3,7 procent mere end i 2013.

Ifølge Morgan Stanley er tallene udtryk for, at CIO'erne generelt er i fuld gang ved at skifte deres fokus væk fra omkostnings-reduktion og effektiviseringer og over mod vækst-tiltag.

Ifølge undersøgelsen vil cloud computing og data-analyse blive de væsentligste vækst-områder, når det gælder it-investeringer.

I dag bliver 70 procent af de adspurgte it-chefers workloads ifølge undersøgelsen afviklet on premise.

Det tal vil ifølge CIO'ernes besvarelser været faldet til 61 procent i slutningen af 2015, men resten vil blive afviklet i skyen i forskellig form.

Workloads i public clouds ventes at stige fra 10 procent til 18 procent, mens workloads afviklet i såkaldte collocation vil falde fra 13 procent til 12 procent.

Helt i bunden på CIO'ernes investeringsliste ligger ny-indkøb af pc'er, smartphones og tablet-computere samt konsulenter og outsourcing.

Læs også:

Disse fem it-områder skal du bruge penge på i år

Rapport: På dette it-område går væksten amok

Derfor regner du helt forkert på dine it-investeringer

Derfor er de nye ERP-applikationer totalt anderledes

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune