KMD dømt ude: Benspænd gik helt galt i Aalborg

It-giganten KMD fik ikke held med at lave benspænd på en tre-cifret millionaftale i Aalborg Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's klage over en stor kontrakt, som Aalborg Kommune har indgået med Fujitsu til en værdi på et tre-cifret millionbeløb og en løbetid på op til ni år, bliver ikke bremset.

KMD fik nemlig ikke medhold i, at klagen skulle tilægges såkaldt opsættende virkning.

Det oplyser vicekommunaldirektør Jørgen Liskhe Petersen til Computerworld fredag i sidste uge, hvor i øvrigt også KMD's topchef Lars Monrad-Gylling valgte at meddele, at han stopper hos it-giganten.

Fravalget af KMD i Aalborg, der ellers betragtes som KMD's hjemmebane, udløste en klage fra it-kæmpen.

Kontrakten, som Aalborg i stedet vil indgå med Fujitsu, drejer sig om en koncernløsning til vagtplaner, økonomi og meget mere.

KMD leverede tidligere systemet på området til storkommunen, men det slutter den 1. januar 2015, hvor kontrakten udløber.

Da sagsbehandlingstiden for selve klagen er op til 8 måneder, ville det have været et tidsproblem, såfremt KMD-klagen fik bremset processen.

Derfor glæder vicekommunaldirektøren sig også over kendelsen i klagenævnet.

"Den er vi meget glade for," siger han.

Nu er spørgsmålet så, om KMD vil opretholde klagen, hvilket ifølge klagenævnet "umiddelbart synes udsigtsløs".

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse