KMD dømt ude: Benspænd gik helt galt i Aalborg

It-giganten KMD fik ikke held med at lave benspænd på en tre-cifret millionaftale i Aalborg Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's klage over en stor kontrakt, som Aalborg Kommune har indgået med Fujitsu til en værdi på et tre-cifret millionbeløb og en løbetid på op til ni år, bliver ikke bremset.

KMD fik nemlig ikke medhold i, at klagen skulle tilægges såkaldt opsættende virkning.

Det oplyser vicekommunaldirektør Jørgen Liskhe Petersen til Computerworld fredag i sidste uge, hvor i øvrigt også KMD's topchef Lars Monrad-Gylling valgte at meddele, at han stopper hos it-giganten.

Fravalget af KMD i Aalborg, der ellers betragtes som KMD's hjemmebane, udløste en klage fra it-kæmpen.

Kontrakten, som Aalborg i stedet vil indgå med Fujitsu, drejer sig om en koncernløsning til vagtplaner, økonomi og meget mere.

KMD leverede tidligere systemet på området til storkommunen, men det slutter den 1. januar 2015, hvor kontrakten udløber.

Da sagsbehandlingstiden for selve klagen er op til 8 måneder, ville det have været et tidsproblem, såfremt KMD-klagen fik bremset processen.

Derfor glæder vicekommunaldirektøren sig også over kendelsen i klagenævnet.

"Den er vi meget glade for," siger han.

Nu er spørgsmålet så, om KMD vil opretholde klagen, hvilket ifølge klagenævnet "umiddelbart synes udsigtsløs".

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S