KMD dømt ude: Benspænd gik helt galt i Aalborg

It-giganten KMD fik ikke held med at lave benspænd på en tre-cifret millionaftale i Aalborg Kommune.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD's klage over en stor kontrakt, som Aalborg Kommune har indgået med Fujitsu til en værdi på et tre-cifret millionbeløb og en løbetid på op til ni år, bliver ikke bremset.

KMD fik nemlig ikke medhold i, at klagen skulle tilægges såkaldt opsættende virkning.

Det oplyser vicekommunaldirektør Jørgen Liskhe Petersen til Computerworld fredag i sidste uge, hvor i øvrigt også KMD's topchef Lars Monrad-Gylling valgte at meddele, at han stopper hos it-giganten.

Fravalget af KMD i Aalborg, der ellers betragtes som KMD's hjemmebane, udløste en klage fra it-kæmpen.

Kontrakten, som Aalborg i stedet vil indgå med Fujitsu, drejer sig om en koncernløsning til vagtplaner, økonomi og meget mere.

KMD leverede tidligere systemet på området til storkommunen, men det slutter den 1. januar 2015, hvor kontrakten udløber.

Da sagsbehandlingstiden for selve klagen er op til 8 måneder, ville det have været et tidsproblem, såfremt KMD-klagen fik bremset processen.

Derfor glæder vicekommunaldirektøren sig også over kendelsen i klagenævnet.

"Den er vi meget glade for," siger han.

Nu er spørgsmålet så, om KMD vil opretholde klagen, hvilket ifølge klagenævnet "umiddelbart synes udsigtsløs".

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,