Her er KMD's nye topchef

KMD har udnævnt ny topchef. Se hende her.

Artikel top billede

(Foto: TDC presse)

TDC's koncerndirektør, 44-årige Eva Berneke, bliver ny topchef i KMD, hvor hun afløser Lars Monrad-Gylling.

Det meddeler KMD i en pressemeddelelse.

Lars Monrad-Gylling meddelte for nylig, at han trækker sig fra posten som topchef for selskab, så snart en afløser var fundet.

Her sagde han til Computerworld, at det kunne tage dage eller måneder, men at han ville blive i selskabet, indtil den nye topchef var på plads.

Det kan du læse mere om her: Lars Monrad-Gylling: Derfor forlader jeg KMD nu

KMD's bestyrelsesformand, Leo Apotheker, har i det seneste år kørt parløb med Lars Monrad-Gylling.

Leo Apotheker er indsat i bestyrelsen af kapitalfonden Advent International, der for et års tid siden overtog KMD.

"Vi har fået en særdeles stærk kapacitet om bord, hvilket vi er meget tilfredse med. KMD går en spændende tid i møde, og vi er sikre på, at Eva Berneke har de rette kvalifikationer," lyder det fra Leo Apotheker.

Du kan læse mere om de ting, som KMD's nye topchef kunne løfte, her: Denne mand leder KMD efter som ny topchef.

Nye planer
Leo Apotheker og Lars Monrad-Gylling fortalte i foråret Computerworld om selskabets nye strategier.

Det kan du læse mere om her: KMD's nye top-duo: Her satser vi på enorm vækst i de kommende år

Eva Berneke meddeler, at KMD hører blandt de 'mest interessante teknologivirksomheder i Danmark.'

"Jeg glæder mig til at tage fat på opgaven i samarbejde med KMD's ejere, øvrige ledelse og medarbejdere. KMD er en hjørnesten i it-understøttelsen af det danske velfærdssamfund," lyder det fra hende i en pressemeddelelse.

Eva Berneke - der er gift og har fire børn - har været koncerndirektør i TDC siden 2009. Inden hun kom til TDC, var hun konsulent i det kendte konsulenthus McKinsey, hvor en række topfolk i dansk erhvervsliv har indledt deres karrierer.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til analyseplatformsteamet i PET

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job