Stormer frem: Dansk it-firma scorer millionkontrakt

Et dansk softwarehus i medvind har vundet en større millionkontrakt med kunde, der skal have samlet data og informationer fra over 100 lande.

Artikel top billede

Den fremadstormende danske it-virksomhed Stibo Systems har netop indgået aftale med Husqvarna Group, der sælger hus- og haveartikler i hele verden.

It-virksomheden skal levere en såkaldt Master Data Management-løsning.

It-systemet skal blandt andet "forbedre analyser og beslutninger ved hjælp af data af høj kvalitet" og "sikre strategiske indkøb ved at samle og dele data om nuværende indkøb".

"Nu er turen kommet til optimering af data og informationer, som vi ser som et vigtigt strategisk område med stor betydning for hele virksomheden," udtaler Ulf Axelsson, Director
of IT Strategy and Architecture fra Husqvarna i forbindelse med indgåelsen af aftalen.

Skal binde globale tal sammen

Den svenskbaserede kundes produkter og løsninger sælges via distributører og forhandlere i mere end 100 lande, og Husqvarna Group har 15.400 ansatte.

Da it-infrastrukturen i Husqvarna er kompleks med mange lokale løsninger, skal Stibo Systems' løsning også fungere som en samlet informationsplatform, oplyser parterne.

CEO Mikael Lyngsø fra Stibo Systems glæder sig naturligvis over kontrakten, og systemet skal implementeres trinvist med start her i 2014.

Ifølge Computerworlds oplysninger har kontrakten en værdi på "et pænt tocifret millionbeløb".

Danske Stibo har i øvrigt netop leveret det bedste regnskab i virksomhedens historie - selv om en af konkurrenterne hedder IBM.

Læs mere om den relativt ukendte danske it-spiller her.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job