Stenrig dansk it-topchef: Vi havner på børsen

Han er god for mere end 100 millioner kroner, it-virksomheden har høstet flere priser og vil på et tidspunkt havne på børsen i USA.

Artikel top billede

Den tidligere Top 100-vinder Sitecore, som vækster og vækster, havner en dag på en amerikansk børs.

Det fortæller administrerende direktør og medstifter Michael Seifert til Børsen.

"En børsnotering er en mulig udvikling for selskabet. Det er også sandsynligt, at det kommer til at ske, men lige nu er det ikke målet," udtaler han.

"Vores fokus er at fortsætte med en fornuftig vækst og sund forretning. Men det giver nok sig selv, hvad der sker om et til to år. Det er mest sandsynligt, at vi vil havne på en amerikansk børs," forklarer han til avisen.

God for 100 millioner

I 2011 købte den amerikanske investeringsfond Technology Crossover Ventures (TCV) sig ind i ejerkredsen af CMS-virksomheden.

Dengang scorede Michael Seifert i øvrigt selv 100 millioner kroner, skriver Børsen.

På koncerniveau omsætter Sitecore for 615 millioner kroner og har 558 ansatte, ifølge Børsen, og medejeren kan hjælpe med børsnoteringen.

"Det vigtigste for os var, at timingen og kemien var i orden. Og at vi samtidig fik en partner, der har erfaring med at bringe virksomheder på børsen, og som vil blive i ejerkredsen efter en børsintroduktion," forklarer Michael Seifert.

Selskabets flotte regnskabstal har tidligere givet Sitecore titlen som Danmarks dygtigste it-virksomhed i Computerworlds Top 100-analyse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg