Stenrig dansk it-topchef: Vi havner på børsen

Han er god for mere end 100 millioner kroner, it-virksomheden har høstet flere priser og vil på et tidspunkt havne på børsen i USA.

Artikel top billede

Den tidligere Top 100-vinder Sitecore, som vækster og vækster, havner en dag på en amerikansk børs.

Det fortæller administrerende direktør og medstifter Michael Seifert til Børsen.

"En børsnotering er en mulig udvikling for selskabet. Det er også sandsynligt, at det kommer til at ske, men lige nu er det ikke målet," udtaler han.

"Vores fokus er at fortsætte med en fornuftig vækst og sund forretning. Men det giver nok sig selv, hvad der sker om et til to år. Det er mest sandsynligt, at vi vil havne på en amerikansk børs," forklarer han til avisen.

God for 100 millioner

I 2011 købte den amerikanske investeringsfond Technology Crossover Ventures (TCV) sig ind i ejerkredsen af CMS-virksomheden.

Dengang scorede Michael Seifert i øvrigt selv 100 millioner kroner, skriver Børsen.

På koncerniveau omsætter Sitecore for 615 millioner kroner og har 558 ansatte, ifølge Børsen, og medejeren kan hjælpe med børsnoteringen.

"Det vigtigste for os var, at timingen og kemien var i orden. Og at vi samtidig fik en partner, der har erfaring med at bringe virksomheder på børsen, og som vil blive i ejerkredsen efter en børsintroduktion," forklarer Michael Seifert.

Selskabets flotte regnskabstal har tidligere givet Sitecore titlen som Danmarks dygtigste it-virksomhed i Computerworlds Top 100-analyse.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job