Stenrig dansk it-topchef: Vi havner på børsen

Han er god for mere end 100 millioner kroner, it-virksomheden har høstet flere priser og vil på et tidspunkt havne på børsen i USA.

Artikel top billede

Den tidligere Top 100-vinder Sitecore, som vækster og vækster, havner en dag på en amerikansk børs.

Det fortæller administrerende direktør og medstifter Michael Seifert til Børsen.

"En børsnotering er en mulig udvikling for selskabet. Det er også sandsynligt, at det kommer til at ske, men lige nu er det ikke målet," udtaler han.

"Vores fokus er at fortsætte med en fornuftig vækst og sund forretning. Men det giver nok sig selv, hvad der sker om et til to år. Det er mest sandsynligt, at vi vil havne på en amerikansk børs," forklarer han til avisen.

God for 100 millioner

I 2011 købte den amerikanske investeringsfond Technology Crossover Ventures (TCV) sig ind i ejerkredsen af CMS-virksomheden.

Dengang scorede Michael Seifert i øvrigt selv 100 millioner kroner, skriver Børsen.

På koncerniveau omsætter Sitecore for 615 millioner kroner og har 558 ansatte, ifølge Børsen, og medejeren kan hjælpe med børsnoteringen.

"Det vigtigste for os var, at timingen og kemien var i orden. Og at vi samtidig fik en partner, der har erfaring med at bringe virksomheder på børsen, og som vil blive i ejerkredsen efter en børsintroduktion," forklarer Michael Seifert.

Selskabets flotte regnskabstal har tidligere givet Sitecore titlen som Danmarks dygtigste it-virksomhed i Computerworlds Top 100-analyse.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S