Nokia styrtbløder - salget falder voldsomt

Nokias ramt af voldsom nedtur.

Artikel top billede

Salget af Nokia-telefoner falder med lynets hast, og det kan være alarmerende for Microsoft, der i september sidste år købte Nokias mobilforretning for 40,6 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia.

Ifølge planen skal Microsoft overtage Nokias mobilforretning inden for de kommende måneder.

Det samlede salg i Nokias såkaldte devices-division faldt i årets fjerde kvartal med hele 29 procent i forhold til det tilsvarende kvartal forrige år, mens salget faldt 4,5 procent i forhold til det trejde kvartal.

Det samlede salg i kvartalet landede på 19,6 milliarder kroner.

Fald rammer bredt

Ifølge Nokia faldt salget af både smartphones og de basale mobil-telefoner, som Nokia ellers sælger rigtigt mange af.

Hertil kommer, at selskabet er ramt af det, som det selv kalder 'stærkt momentum for konkurrerende smartphone-platforme.'

Nokia er også ramt af fokusskiftet fra Symbian og til de Windows-baserede Lumia-telefoner, meddeler selskabet. Dette skifte har ramt det samlede salg af Nokia-smartphones, meddeler selskabet.

Også den del af forretningen, som Nokia beholder, når mobil-delen er solgt til Microsoft, har det svært.

Omsætningen for den såkaldte Solutions & Network-division - der efter salget kommer til at udgøre 90 procent af Nokia - faldt i fjerde kvartal med 22 procent i forhold til samme periode et år tidligere.

Nokia - der engang var verdens ubetinget førende mobil-producent - har i en årrække kæmpet med at standse en glidende deroute.

Du kan læse mere om nedturen her: Så slemt står det til i Nokia.

Læs også:

Dansk Nokia-chef: Sådan ser vores fremtid ud nu.

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk.

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge.

Test: Nokias supermobil er et sexet kameramonster.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Spillehallen.dk ApS

    System Developer / Platform Builder

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job