Nokia styrtbløder - salget falder voldsomt

Nokias ramt af voldsom nedtur.

Artikel top billede

Salget af Nokia-telefoner falder med lynets hast, og det kan være alarmerende for Microsoft, der i september sidste år købte Nokias mobilforretning for 40,6 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia.

Ifølge planen skal Microsoft overtage Nokias mobilforretning inden for de kommende måneder.

Det samlede salg i Nokias såkaldte devices-division faldt i årets fjerde kvartal med hele 29 procent i forhold til det tilsvarende kvartal forrige år, mens salget faldt 4,5 procent i forhold til det trejde kvartal.

Det samlede salg i kvartalet landede på 19,6 milliarder kroner.

Fald rammer bredt

Ifølge Nokia faldt salget af både smartphones og de basale mobil-telefoner, som Nokia ellers sælger rigtigt mange af.

Hertil kommer, at selskabet er ramt af det, som det selv kalder 'stærkt momentum for konkurrerende smartphone-platforme.'

Nokia er også ramt af fokusskiftet fra Symbian og til de Windows-baserede Lumia-telefoner, meddeler selskabet. Dette skifte har ramt det samlede salg af Nokia-smartphones, meddeler selskabet.

Også den del af forretningen, som Nokia beholder, når mobil-delen er solgt til Microsoft, har det svært.

Omsætningen for den såkaldte Solutions & Network-division - der efter salget kommer til at udgøre 90 procent af Nokia - faldt i fjerde kvartal med 22 procent i forhold til samme periode et år tidligere.

Nokia - der engang var verdens ubetinget førende mobil-producent - har i en årrække kæmpet med at standse en glidende deroute.

Du kan læse mere om nedturen her: Så slemt står det til i Nokia.

Læs også:

Dansk Nokia-chef: Sådan ser vores fremtid ud nu.

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk.

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge.

Test: Nokias supermobil er et sexet kameramonster.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job