Nokia styrtbløder - salget falder voldsomt

Nokias ramt af voldsom nedtur.

Artikel top billede

Salget af Nokia-telefoner falder med lynets hast, og det kan være alarmerende for Microsoft, der i september sidste år købte Nokias mobilforretning for 40,6 milliarder kroner, hvilket du kan læse mere om her: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia.

Ifølge planen skal Microsoft overtage Nokias mobilforretning inden for de kommende måneder.

Det samlede salg i Nokias såkaldte devices-division faldt i årets fjerde kvartal med hele 29 procent i forhold til det tilsvarende kvartal forrige år, mens salget faldt 4,5 procent i forhold til det trejde kvartal.

Det samlede salg i kvartalet landede på 19,6 milliarder kroner.

Fald rammer bredt

Ifølge Nokia faldt salget af både smartphones og de basale mobil-telefoner, som Nokia ellers sælger rigtigt mange af.

Hertil kommer, at selskabet er ramt af det, som det selv kalder 'stærkt momentum for konkurrerende smartphone-platforme.'

Nokia er også ramt af fokusskiftet fra Symbian og til de Windows-baserede Lumia-telefoner, meddeler selskabet. Dette skifte har ramt det samlede salg af Nokia-smartphones, meddeler selskabet.

Også den del af forretningen, som Nokia beholder, når mobil-delen er solgt til Microsoft, har det svært.

Omsætningen for den såkaldte Solutions & Network-division - der efter salget kommer til at udgøre 90 procent af Nokia - faldt i fjerde kvartal med 22 procent i forhold til samme periode et år tidligere.

Nokia - der engang var verdens ubetinget førende mobil-producent - har i en årrække kæmpet med at standse en glidende deroute.

Du kan læse mere om nedturen her: Så slemt står det til i Nokia.

Læs også:

Dansk Nokia-chef: Sådan ser vores fremtid ud nu.

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk.

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge.

Test: Nokias supermobil er et sexet kameramonster.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)