It-firma tilbød juniorkonsulenter til én krone i timen

En it-virksomhed vandt et milliardstort udbud. Konkurrenter er sure over, at firmaet blandt andet tilbød juniorkonsulenter til én krone i timen.

Artikel top billede

IT-virksomheden CGI vandt en it-kontrakt i Sverige med Trafikverket til en værdi af 1,3 milliarder svenske kroner.

Men i buddet indgår juniorkonsulenter til én krone i timen.

Det skriver idg.se.

Det har fået konkurrenterne op af stolen, og de kommer nu med beskyldninger om prisdumping.

"Vi har tilbudt Trafikverket et trainee-program, som omfatter juniorkonsulenter og er designet til at opbygge deres færdigheder og gøre dem til fuldgyldige it-folk."

"Da det traditionelt er vanskeligt at sælge juniorkonsulenter til kunder, har vi udviklet denne ordning, som vi allerede kører med til andre kunder i den private sektor," udtaler Bengt-Göran Kangas, der er ansvarlig hos CGI Sverige for kunder i den offentlige sektor.

Konkurrent: Fair regler, tak
Hos Trafikverkets fortæller CIO Mathias Persson til det svenske medie, at CGI's pris på juniorkonsulenter ikke var udslagsgivende.

Faktisk var CGI 22 procent billigere end toeren Sogeti.

Nummer tre og fire var Cybercom og Nethouse, mens IBM kom ind på femtepladsen, hvad angår pris.

Men taberen Sogeti kritiserer fremgangsmåden.

"Jeg ønsker ikke at fremstå som en dårlig taber. Jeg accepterer at tabe, men så skal det også i en konkurrence med rigtige regler," udtaler Stefan Ek fra Sogeti.

Kender du til mystiske tilbudspriser?

Kender du til mærkelige udbudspriser herhjemme? Så send en mail til k.hansen@cw.dk.

I øvrigt verserer en større sag om, hvorvidt der overhovedet bør være åbenhed om priser ved udbud.

Statens It og flere it-giganter kræver nemlig priser hemmeligholdt og har hevet Kammeradvokaten på banen for at sikre det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S