Tryg skriver aftaler med seks leverandører på én nat

To danske it-virksomheder, en indisk, en telegigant og andre kendte leverandører scorede kontrakter med den nordiske forsikringskæmpe Tryg i nat.

Artikel top billede

I nat blev der underskrevet ikke færre end seks it-kontrakter hos forsikringskæmpen Tryg.

Det oplyser CIO Espen Opedal fra Tryg til Computerworld.

"Vi har været igennem en proces, hvor vi har gennemgået al vores it og set på, hvad vi selv skal lave, og hvad der skal laves ude," fortæller han.

Resultatet blev, at endnu flere opgaver bliver lagt ud. Tidligere sad CSC på driften, men fik sparket.

Det kan du læse mere om her.

Indiske TATA - KMD og Atea

Nu er der i stedet skrevet kontrakt med indiske TATA, der skal stå for "infrastrukturtjenester, der inkluderer service desk, slutbrugerservices, server, storage, mainframe support og service-integration.

TATA er samtidig koordinator i forhold til flere af de øvrige service-leverandører.

Blandt andet er der skrevet selvstændige kontrakter med KMD, mens også Atea skal levere ydelser i op til seks år.

Denne aftale inkluderer blandt andet pc/klientydelser, servicedesk og printydelser.

Dertil kommer Strålfors og en aftale med Telenor som teleleverandører, oplyser Trygs CIO.

Endelig har man valgt, at endnu et område skal outsources.

Accenture skal udvikle

"Udvikling skal Accenture stå for," siger Espen Opedal.

Han vil ikke oplyse værdien af kontrakterne, men Tryg arbejder i Danmark, Norge, og Sverige og er noteret på Nasdaq OMX Copenhagen.

Selskabet har 2,7 millioner kunder og 3.800 medarbejdere, hvoraf dem i it-afdelingen får et lidt nyt fokus.

Færre it-folk hos Tryg

Hos Tryg betyder øvelsen også, at it-afdelingen skal have fokus på noget andet.

"Vi skal have fokus på tre ting," siger CIO'en.

Det ene er populært sagt at oversætte forretningen - i dette tilfælde forsikring - til it-forslag og -tiltag.

Det andet er decideret leverandørstyring. Mens det sidste er arbejde med metode og arbejdsprocesser, altså hvordan der kan optimeres på og ved hjælp af it-arbejdet.

100 it-folk færre

CIO'en i Tryg oplyser, at man tidligere var 300 mand i it-afdelingen, men nu er nede på 200 folk. 

Processen omkring tilpasningen er løbende faldet på plads, således at man ikke står over for fyringer i it-afdelingen, oplyser han.

I øvrigt sidder hovedparten af it-afdelingen i Ballerup.

De fleste af de nye leverandører skal i sving meget snart og i løbet af sommeren.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect