Tryg skriver aftaler med seks leverandører på én nat

To danske it-virksomheder, en indisk, en telegigant og andre kendte leverandører scorede kontrakter med den nordiske forsikringskæmpe Tryg i nat.

Artikel top billede

I nat blev der underskrevet ikke færre end seks it-kontrakter hos forsikringskæmpen Tryg.

Det oplyser CIO Espen Opedal fra Tryg til Computerworld.

"Vi har været igennem en proces, hvor vi har gennemgået al vores it og set på, hvad vi selv skal lave, og hvad der skal laves ude," fortæller han.

Resultatet blev, at endnu flere opgaver bliver lagt ud. Tidligere sad CSC på driften, men fik sparket.

Det kan du læse mere om her.

Indiske TATA - KMD og Atea

Nu er der i stedet skrevet kontrakt med indiske TATA, der skal stå for "infrastrukturtjenester, der inkluderer service desk, slutbrugerservices, server, storage, mainframe support og service-integration.

TATA er samtidig koordinator i forhold til flere af de øvrige service-leverandører.

Blandt andet er der skrevet selvstændige kontrakter med KMD, mens også Atea skal levere ydelser i op til seks år.

Denne aftale inkluderer blandt andet pc/klientydelser, servicedesk og printydelser.

Dertil kommer Strålfors og en aftale med Telenor som teleleverandører, oplyser Trygs CIO.

Endelig har man valgt, at endnu et område skal outsources.

Accenture skal udvikle

"Udvikling skal Accenture stå for," siger Espen Opedal.

Han vil ikke oplyse værdien af kontrakterne, men Tryg arbejder i Danmark, Norge, og Sverige og er noteret på Nasdaq OMX Copenhagen.

Selskabet har 2,7 millioner kunder og 3.800 medarbejdere, hvoraf dem i it-afdelingen får et lidt nyt fokus.

Færre it-folk hos Tryg

Hos Tryg betyder øvelsen også, at it-afdelingen skal have fokus på noget andet.

"Vi skal have fokus på tre ting," siger CIO'en.

Det ene er populært sagt at oversætte forretningen - i dette tilfælde forsikring - til it-forslag og -tiltag.

Det andet er decideret leverandørstyring. Mens det sidste er arbejde med metode og arbejdsprocesser, altså hvordan der kan optimeres på og ved hjælp af it-arbejdet.

100 it-folk færre

CIO'en i Tryg oplyser, at man tidligere var 300 mand i it-afdelingen, men nu er nede på 200 folk. 

Processen omkring tilpasningen er løbende faldet på plads, således at man ikke står over for fyringer i it-afdelingen, oplyser han.

I øvrigt sidder hovedparten af it-afdelingen i Ballerup.

De fleste af de nye leverandører skal i sving meget snart og i løbet af sommeren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory