Derfor tabte CSC stor kontrakt: For dyr og for dårlig

Varen var både for dyr og for dårlig, lyder det fra forsikringskoncernen Tryg som forklaring på, hvorfor man har droppet CSC som it-leverandør.

Artikel top billede

CSC var allerede bagud på point, da forsikringskoncernen Tryg i sommer sendte sin it-driftsaftale i udbud. Tryg var nemlig ikke voldsomt imponeret over CSC's evne til at drifte Trygs it-systemer.

"Der har været områder, vi ikke har været tilfredse med," skriver Trygs CIO, Esben Opedal, i en mail til Computerworld.

Han fortæller desuden, at Tryg valgte at sende driftsaftalen i udbud med en lang ønskeseddel til sin fremtidige it-leverandør.

"Vi er i markedet, fordi vores krav til stabilitet stiger, fordi vi i stigende grad blandt andet ønsker at kunne tilbyde selvbetjening til vores for kunder. En ny aftale er tidssvarende, fordi den er justeret til Trygs behov og volumer i de næste fire til seks år, hvor vi sætter øget fokus på automatisering af processer, digitalisering og selvbetjening," siger Esben Opedal.

Udbuddet endte, som Computerworld kunne fortælle i går, med, at Tryg valgte at droppe sit mere end ti år lange samarbejde med CSC til fordel for en aftale med indiske TCS (Tata Consultancy Services). Den nye aftale er ifølge Esben Opedal både billigere og bedre end den eksisterende aftale med CSC.

Alle de tilbud, som Tryg fik - også fra CSC - var i øvrigt bedre og billigere end den eksisterende CSC-aftale.

"Den nye aftale er på gode markedsmæssige vilkår og er bedre tilpasset Trygs behov. Dermed er den nye aftale mere tidssvarende og bedre økonomisk for Tryg end den tidligere aftale. Flere leverandører, også CSC, deltog i udbuddet, og alle var i stand til at levere bedre betingelser end vores tidligere aftale," siger Esben Opedal.

Han afviser i øvrigt, at fravalget af CSC hænger sammen med den langvarige konflikt mellem CSC og fagforbundet Prosa tilbage i 2011.

Heller ikke den amerikanske whistleblower Edward Snowden afsløring af amerikanske myndigheders overvågning af data fra en række it-udbydere som eksempelvis CSC har haft betydning for beslutningen om at droppe CSC, siger Esben Opedal.

Læs også:

CSC efter tab af stor kunde: Det er en del af vores strategi

CSC mister igen stor dansk kunde

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job