Derfor tabte CSC stor kontrakt: For dyr og for dårlig

Varen var både for dyr og for dårlig, lyder det fra forsikringskoncernen Tryg som forklaring på, hvorfor man har droppet CSC som it-leverandør.

Artikel top billede

CSC var allerede bagud på point, da forsikringskoncernen Tryg i sommer sendte sin it-driftsaftale i udbud. Tryg var nemlig ikke voldsomt imponeret over CSC's evne til at drifte Trygs it-systemer.

"Der har været områder, vi ikke har været tilfredse med," skriver Trygs CIO, Esben Opedal, i en mail til Computerworld.

Han fortæller desuden, at Tryg valgte at sende driftsaftalen i udbud med en lang ønskeseddel til sin fremtidige it-leverandør.

"Vi er i markedet, fordi vores krav til stabilitet stiger, fordi vi i stigende grad blandt andet ønsker at kunne tilbyde selvbetjening til vores for kunder. En ny aftale er tidssvarende, fordi den er justeret til Trygs behov og volumer i de næste fire til seks år, hvor vi sætter øget fokus på automatisering af processer, digitalisering og selvbetjening," siger Esben Opedal.

Udbuddet endte, som Computerworld kunne fortælle i går, med, at Tryg valgte at droppe sit mere end ti år lange samarbejde med CSC til fordel for en aftale med indiske TCS (Tata Consultancy Services). Den nye aftale er ifølge Esben Opedal både billigere og bedre end den eksisterende aftale med CSC.

Alle de tilbud, som Tryg fik - også fra CSC - var i øvrigt bedre og billigere end den eksisterende CSC-aftale.

"Den nye aftale er på gode markedsmæssige vilkår og er bedre tilpasset Trygs behov. Dermed er den nye aftale mere tidssvarende og bedre økonomisk for Tryg end den tidligere aftale. Flere leverandører, også CSC, deltog i udbuddet, og alle var i stand til at levere bedre betingelser end vores tidligere aftale," siger Esben Opedal.

Han afviser i øvrigt, at fravalget af CSC hænger sammen med den langvarige konflikt mellem CSC og fagforbundet Prosa tilbage i 2011.

Heller ikke den amerikanske whistleblower Edward Snowden afsløring af amerikanske myndigheders overvågning af data fra en række it-udbydere som eksempelvis CSC har haft betydning for beslutningen om at droppe CSC, siger Esben Opedal.

Læs også:

CSC efter tab af stor kunde: Det er en del af vores strategi

CSC mister igen stor dansk kunde

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS