Her kan vi få store problemer med Internet of Things

Alle taler om de mange nye muligheder, der opstår med Internet of Things, men vi skal først have styr på de helt centrale udfordringer og problemstillinger.

Artikel top billede

Internet of Things kan beskrives som et gigantisk netværk, hvor milliarder af enheder og maskiner kommunikerer med hinanden og udveksler data.

Det er ikke bare snak, for det finder allerede sted.

Et eksempel er de sensorer, der i dag findes i alt fra biler til sundheds-udstyr og energiforsyningen.

ABI Research har vurderet, at der vil være flere end 30 milliarder enheder koblet til internettet i år 2020.

Fra store selskaber som Dong, Vestas og Grundfos til moderne storbyer og dit fremtidige hjem: Internet of Things begynder for alvor at tage form.

Forvent automatisering og intelligens i netværket i en grad, vi endnu kun har kunnet drømme om.

Og forvent problemer og udfordringer.

Her er de store udfordringer med IoT

Det sidste er nok noget af det, der endnu ikke er blevet talt så meget om i industrien, og de problemer, der er blevet fremhævet, går som regel på privacy. 

"Internet of Things giver de regeringer og virksomheder, der følger alle vores bevægelser, noget, de ikke har i dag: øjne og ører. Snart vil alt, vi foretager os, både online og offline, blive optaget og opbevaret for evigt," har sikkerhedskommentator Bruce Schneier udtalt.

Men der er helt andre konkrete problemer, som vi allerede nu bør begynde at forholde os til.

I et blogindlæg af research vice president Earl Perkins, Gartner, kan man blandt andet læse om nogle af de centrale udfordringer.

En af dem går på, at IoT-enheder typist ikke har en brugergrænseflade, hukommelse eller processorkraft, som vi kender det fra eksempelvis en tablet-pc, der er koblet til nettet.

"Disse enheder er i nogle tilfælde designet til at fungere i barske omgivelser i årevis med det, som hardware-fabrikken og udvikleren har leveret."

"Indlejrede system-designs indtager en fremtrædende plads i mange af disse enheder, og de skal ofte kunne kommunikere og interagere direkte med andre enheder og kræver derfor en fler-lags-forståelse af maskine-til-maskine kommunikation."

"Det er ikke så let, som det ser ud, at lave en sikkerhedsplan for den slags enheder," skriver Earl Perkins.

"Hvis du er interesseret i at installere noget kode på en IoT-enhed, skal du sikre dig, at du taler med designerne og programmørerne allerede fra starten af bare for at finde ud af, om de har den hukommelse og processsorkraft, der kan køre det," lyder et eksempel.

Dette kan også blive svært at styre

En anden ting, vi bør bekymre os om, er, at en af måderne, it-kriminelle kan ramme os på, er at stoppe strømkilderne til IoT-enhederne.

Det kan eksempelvis være relevant at se nærmere på den trussel, når hele lys-systemet i en moderne storby er koblet op til internettet.

Trådløse forbindelser og sensorer er efterhånden ved at blive standard i stort set alle maskiner og komponenter i vores digitaliserede verden, samtidig med at regnekraften øges, og mere intelligente analyseværktøjer vinder frem.

Alt fra vandpumper til biler, briller og køleskabe skal kobles til nettet, så de kan kommunikere og på den måde muliggøre nye anvendelsesscenarier.

Men selv om det lyder besnærende, lader et så stort og forskelligartet netværk af enheder sig ikke etablere uden sikkerhedsmæssige udfordringer.

En tredje bekymring fra Earl Perkins går på hele identificeringen og autentificeringen i Internet of Things.

"Der vil komme nogle interessante designs til sikkerhedsstyring, når du skal give alle og alting et navn og derefter finde ud af forholdet imellem dem for at vide, hvilken slags adgang der skal gives," skriver han i sit indlæg.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Sådan bliver Internet of Things til dit værste mareridt

Denne teknologi skaber gennembrud for Internet of Things

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef for Styringssektionen til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S