Her kan vi få store problemer med Internet of Things

Alle taler om de mange nye muligheder, der opstår med Internet of Things, men vi skal først have styr på de helt centrale udfordringer og problemstillinger.

Artikel top billede

Internet of Things kan beskrives som et gigantisk netværk, hvor milliarder af enheder og maskiner kommunikerer med hinanden og udveksler data.

Det er ikke bare snak, for det finder allerede sted.

Et eksempel er de sensorer, der i dag findes i alt fra biler til sundheds-udstyr og energiforsyningen.

ABI Research har vurderet, at der vil være flere end 30 milliarder enheder koblet til internettet i år 2020.

Fra store selskaber som Dong, Vestas og Grundfos til moderne storbyer og dit fremtidige hjem: Internet of Things begynder for alvor at tage form.

Forvent automatisering og intelligens i netværket i en grad, vi endnu kun har kunnet drømme om.

Og forvent problemer og udfordringer.

Her er de store udfordringer med IoT

Det sidste er nok noget af det, der endnu ikke er blevet talt så meget om i industrien, og de problemer, der er blevet fremhævet, går som regel på privacy. 

"Internet of Things giver de regeringer og virksomheder, der følger alle vores bevægelser, noget, de ikke har i dag: øjne og ører. Snart vil alt, vi foretager os, både online og offline, blive optaget og opbevaret for evigt," har sikkerhedskommentator Bruce Schneier udtalt.

Men der er helt andre konkrete problemer, som vi allerede nu bør begynde at forholde os til.

I et blogindlæg af research vice president Earl Perkins, Gartner, kan man blandt andet læse om nogle af de centrale udfordringer.

En af dem går på, at IoT-enheder typist ikke har en brugergrænseflade, hukommelse eller processorkraft, som vi kender det fra eksempelvis en tablet-pc, der er koblet til nettet.

"Disse enheder er i nogle tilfælde designet til at fungere i barske omgivelser i årevis med det, som hardware-fabrikken og udvikleren har leveret."

"Indlejrede system-designs indtager en fremtrædende plads i mange af disse enheder, og de skal ofte kunne kommunikere og interagere direkte med andre enheder og kræver derfor en fler-lags-forståelse af maskine-til-maskine kommunikation."

"Det er ikke så let, som det ser ud, at lave en sikkerhedsplan for den slags enheder," skriver Earl Perkins.

"Hvis du er interesseret i at installere noget kode på en IoT-enhed, skal du sikre dig, at du taler med designerne og programmørerne allerede fra starten af bare for at finde ud af, om de har den hukommelse og processsorkraft, der kan køre det," lyder et eksempel.

Dette kan også blive svært at styre

En anden ting, vi bør bekymre os om, er, at en af måderne, it-kriminelle kan ramme os på, er at stoppe strømkilderne til IoT-enhederne.

Det kan eksempelvis være relevant at se nærmere på den trussel, når hele lys-systemet i en moderne storby er koblet op til internettet.

Trådløse forbindelser og sensorer er efterhånden ved at blive standard i stort set alle maskiner og komponenter i vores digitaliserede verden, samtidig med at regnekraften øges, og mere intelligente analyseværktøjer vinder frem.

Alt fra vandpumper til biler, briller og køleskabe skal kobles til nettet, så de kan kommunikere og på den måde muliggøre nye anvendelsesscenarier.

Men selv om det lyder besnærende, lader et så stort og forskelligartet netværk af enheder sig ikke etablere uden sikkerhedsmæssige udfordringer.

En tredje bekymring fra Earl Perkins går på hele identificeringen og autentificeringen i Internet of Things.

"Der vil komme nogle interessante designs til sikkerhedsstyring, når du skal give alle og alting et navn og derefter finde ud af forholdet imellem dem for at vide, hvilken slags adgang der skal gives," skriver han i sit indlæg.

Læs også:

Internet of Things: Derfor vil alt ændre sig nu

Sådan bliver Internet of Things til dit værste mareridt

Denne teknologi skaber gennembrud for Internet of Things

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S