Japan-firma tæver KMD: Lover storkunde fin gevinst

Op imod 19.000 brugere vil nyde godt af nyt it-system, lover leverandør, der tævede KMD i kampen om storkontrakten.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

I Aalborg Kommune tør vinderen af et kæmpe udbud - det japansk-baserede Fujitsu - nu juble.

I hvert fald har it-kæmpen netop udsendt en pressemeddelelse om sejren over storkunden, hvor KMD blev nedkæmpet.

"Kontrakten, der er vundet i stærk konkurrence med KMD, er på seks år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år," fremgår det af pressemeddelelsen.

KMD valgte da også i første omgang at klage over tildelingen af kontrakten til Fujitsu, men trak siden klagen tilbage, da den ikke blev tillagt opsættende virkning.

Og nu går Fujitsu så i gang i det nordjyske.

Lover bundlinje besparelser

"Med Fujitsus økonomisystem Prisme og Silkeborg Datas lønsystem får Aalborg Kommune en løsning, der føder data ved kilden, og som vil smidiggøre kommunens arbejdsgange og tilbyde den nødvendige afrapportering i form af ledelsesinformation."

"Samtidig med væsentlige effektiviseringer i arbejdsprocesserne, vil kommunen også opnå reelle bundlinjebesparelser, som rammer driftsbudgettet, når løsningen går i luften i januar 2015", lover John Jensen, der er sales director fra Fujitsu, i pressemeddelelsen.

I alt 19.000 ansatte i kommunen vil blive brugere af systemet, oplyses det.

27 danske kommuner anvender Fujitsus økonomisystem Prisme, de 21 af dem samt én region anvender den fælles koncernløsning, oplyser den japansk-baserede it-kæmpe.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S