Japan-firma tæver KMD: Lover storkunde fin gevinst

Op imod 19.000 brugere vil nyde godt af nyt it-system, lover leverandør, der tævede KMD i kampen om storkontrakten.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

I Aalborg Kommune tør vinderen af et kæmpe udbud - det japansk-baserede Fujitsu - nu juble.

I hvert fald har it-kæmpen netop udsendt en pressemeddelelse om sejren over storkunden, hvor KMD blev nedkæmpet.

"Kontrakten, der er vundet i stærk konkurrence med KMD, er på seks år med mulighed for forlængelse i yderligere tre år," fremgår det af pressemeddelelsen.

KMD valgte da også i første omgang at klage over tildelingen af kontrakten til Fujitsu, men trak siden klagen tilbage, da den ikke blev tillagt opsættende virkning.

Og nu går Fujitsu så i gang i det nordjyske.

Lover bundlinje besparelser

"Med Fujitsus økonomisystem Prisme og Silkeborg Datas lønsystem får Aalborg Kommune en løsning, der føder data ved kilden, og som vil smidiggøre kommunens arbejdsgange og tilbyde den nødvendige afrapportering i form af ledelsesinformation."

"Samtidig med væsentlige effektiviseringer i arbejdsprocesserne, vil kommunen også opnå reelle bundlinjebesparelser, som rammer driftsbudgettet, når løsningen går i luften i januar 2015", lover John Jensen, der er sales director fra Fujitsu, i pressemeddelelsen.

I alt 19.000 ansatte i kommunen vil blive brugere af systemet, oplyses det.

27 danske kommuner anvender Fujitsus økonomisystem Prisme, de 21 af dem samt én region anvender den fælles koncernløsning, oplyser den japansk-baserede it-kæmpe.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S