Politisk krav: Stop salget af Nets

Det planlagte salg af Nets vil sende den nationale login-løsning helt ud af kontrol. Derfor skal det stoppes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Erhvervsordfører fra SF, Lisbeth Bech Poulsen og resten af SF-truppen ønsker, at salget af Nets skal stoppes.

I stedet skal en stor del af ejerskabet overgå til staten, så der kan gennemføres kontrol, mener partiet.

Det fortæller TV2 News torsdag morgen.

Nets ejes i dag af private banker, der sidder på godt 90 procent af selskabet, samt af Nationalbanken, der sidder på det resterende.

Selskabet er nu sat til salg, så private aktører kan byde ind.

Det mener Lisbeth Bech Poulsen er en dårlig idé.

For Danmark vil med et salg af Nets miste kontrollen med en vigtig del af landets vigtigste infrastruktur.

"Det handler om NemID og vores Dankort, og det er vigtigt, at vi sikre en form for samfundsmæssig kontrol med, for det handler jo om personlige oplysninger", siger Lisbeth Bech Poulsen til TV2 News.

Større kontrol
Erklæringen kommer kort tid efter, at salget af statsvirksomheden Dong har skabet stor ravage.

Salget skabte så stor splid i SF, at partiet måtte forlade regeringen og prominente SF-medlemmer forlod partiet til fordel for Socialdemokraterne eller de Radikale.

Også hos Nets har investorfirmaet Goldman Sachs været inde over. Selskabet har efterfølgende meldt ud, at det ikke er interesserede.

SF og Lisbeth Bech Poulsen ønsker, at staten skal have en større del af Nets ejerskab, så der kan holdes en kontrol med firmaet i forbindelse med gebyrstørrelser og med håndteringen af de personlige oplysninger, som hun mener, at staten kan gøre bedre, end det private.

"Jeg tror, at der er en almindelig anerkendelse af, at når det drejer sig om fortrolige, vigtige oplysninger, så er det vigtigt, at der er en form for statsmæssig kontrol", siger Lisbeth Bech Poulsen.

Salget af Nets har længe været under opsejling.

Flere nationale og internationale investorer står klar til at lægge milliarder af kroner for at overtage den danske betalings-infrastruktur.

Læs også:

Bliver salget af Nets danskernes næste Dong-sag?

Fem firmaer står tilbage som købere af Nets

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S