Politisk krav: Stop salget af Nets

Det planlagte salg af Nets vil sende den nationale login-løsning helt ud af kontrol. Derfor skal det stoppes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Erhvervsordfører fra SF, Lisbeth Bech Poulsen og resten af SF-truppen ønsker, at salget af Nets skal stoppes.

I stedet skal en stor del af ejerskabet overgå til staten, så der kan gennemføres kontrol, mener partiet.

Det fortæller TV2 News torsdag morgen.

Nets ejes i dag af private banker, der sidder på godt 90 procent af selskabet, samt af Nationalbanken, der sidder på det resterende.

Selskabet er nu sat til salg, så private aktører kan byde ind.

Det mener Lisbeth Bech Poulsen er en dårlig idé.

For Danmark vil med et salg af Nets miste kontrollen med en vigtig del af landets vigtigste infrastruktur.

"Det handler om NemID og vores Dankort, og det er vigtigt, at vi sikre en form for samfundsmæssig kontrol med, for det handler jo om personlige oplysninger", siger Lisbeth Bech Poulsen til TV2 News.

Større kontrol
Erklæringen kommer kort tid efter, at salget af statsvirksomheden Dong har skabet stor ravage.

Salget skabte så stor splid i SF, at partiet måtte forlade regeringen og prominente SF-medlemmer forlod partiet til fordel for Socialdemokraterne eller de Radikale.

Også hos Nets har investorfirmaet Goldman Sachs været inde over. Selskabet har efterfølgende meldt ud, at det ikke er interesserede.

SF og Lisbeth Bech Poulsen ønsker, at staten skal have en større del af Nets ejerskab, så der kan holdes en kontrol med firmaet i forbindelse med gebyrstørrelser og med håndteringen af de personlige oplysninger, som hun mener, at staten kan gøre bedre, end det private.

"Jeg tror, at der er en almindelig anerkendelse af, at når det drejer sig om fortrolige, vigtige oplysninger, så er det vigtigt, at der er en form for statsmæssig kontrol", siger Lisbeth Bech Poulsen.

Salget af Nets har længe været under opsejling.

Flere nationale og internationale investorer står klar til at lægge milliarder af kroner for at overtage den danske betalings-infrastruktur.

Læs også:

Bliver salget af Nets danskernes næste Dong-sag?

Fem firmaer står tilbage som købere af Nets

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job