Politisk krav: Stop salget af Nets

Det planlagte salg af Nets vil sende den nationale login-løsning helt ud af kontrol. Derfor skal det stoppes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Erhvervsordfører fra SF, Lisbeth Bech Poulsen og resten af SF-truppen ønsker, at salget af Nets skal stoppes.

I stedet skal en stor del af ejerskabet overgå til staten, så der kan gennemføres kontrol, mener partiet.

Det fortæller TV2 News torsdag morgen.

Nets ejes i dag af private banker, der sidder på godt 90 procent af selskabet, samt af Nationalbanken, der sidder på det resterende.

Selskabet er nu sat til salg, så private aktører kan byde ind.

Det mener Lisbeth Bech Poulsen er en dårlig idé.

For Danmark vil med et salg af Nets miste kontrollen med en vigtig del af landets vigtigste infrastruktur.

"Det handler om NemID og vores Dankort, og det er vigtigt, at vi sikre en form for samfundsmæssig kontrol med, for det handler jo om personlige oplysninger", siger Lisbeth Bech Poulsen til TV2 News.

Større kontrol
Erklæringen kommer kort tid efter, at salget af statsvirksomheden Dong har skabet stor ravage.

Salget skabte så stor splid i SF, at partiet måtte forlade regeringen og prominente SF-medlemmer forlod partiet til fordel for Socialdemokraterne eller de Radikale.

Også hos Nets har investorfirmaet Goldman Sachs været inde over. Selskabet har efterfølgende meldt ud, at det ikke er interesserede.

SF og Lisbeth Bech Poulsen ønsker, at staten skal have en større del af Nets ejerskab, så der kan holdes en kontrol med firmaet i forbindelse med gebyrstørrelser og med håndteringen af de personlige oplysninger, som hun mener, at staten kan gøre bedre, end det private.

"Jeg tror, at der er en almindelig anerkendelse af, at når det drejer sig om fortrolige, vigtige oplysninger, så er det vigtigt, at der er en form for statsmæssig kontrol", siger Lisbeth Bech Poulsen.

Salget af Nets har længe været under opsejling.

Flere nationale og internationale investorer står klar til at lægge milliarder af kroner for at overtage den danske betalings-infrastruktur.

Læs også:

Bliver salget af Nets danskernes næste Dong-sag?

Fem firmaer står tilbage som købere af Nets

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S