Stort it-marked frister: Men oplagt spiller siger nej

Røre i et milliardstort it-marked er noteret af dansk it-kæmpe, men "aktuelt" vil man af strategiske årsager ikke kaste sig aggressivt ind i det, lyder det.

Artikel top billede

Bevægelserne på ERP-markedet omkring landets regioner og kommuner bliver fulgt nøje af flere aktører.

Markedet har en værdi på flere milliarder kroner om året - og alene lønsystemerne udgør cirka halvdelen af værdien.

De eneste to leverandører på markedet er lige nu Silkeborg Data og KMD.

Det viser denne opgørelse over løsninger til landets kommuner. 

Her har KMD leveret både ERP og løn i én pakke, mens Silkeborg Data traditionelt har leveret sammen med enten EG og Fujitsu.

Men nu er Silkeborg Data solgt til kapitalfonden Axcel, der også ejer EG, hvorfor der spekuleres i det fortsatte samarbejde mellem Silkeborg Data og Fujitsu.

Selv udtaler Silkeborg Data, at man fortsat vil samarbejde med både EG og Fujistu.

Imidlertid holder også andre spillere et vågent øje med det store marked.

"Det danske offentlige marked er stort og fristende, men det er ikke en del af Bluegarden Danmarks forretningsmodel på nær nogle få undtagelser," udtaler Chief Operating Officer Per Hviid fra Bluegarden, der er stort set eneste alternative spiller med muskler til at gå ind på det kommunale område.

Noterer sig salg: Aktuelt ingen planer
Men er det et marked, Bluegarden har overvejet at gå ind på, jævnfør de ændringer, der er sket?

"Vi har noteret os salget af Silkeborg Data til kapitalfonden Axcel, men aktuelt har vi ingen planer om at gå yderligere ind på det offentlige marked. Om vi måtte om nogle år, vil jeg ikke afvise," siger han.

Per Hviid forklarer, at Bluegarden Danmark koncentrerer sig om private kunder.

"Inden for det offentlige segment har vi et tæt samarbejde med én stor kunde, hvilket skyldes en længere historik med kunden." 

Men han forklarer, at det vil kræve ekstra ressourcer at gå ind på det kommunale marked. 

"Lige nu er vi i gang med en voldsom turnaround, hvor fokus tidligere har været lidt for spredt, mens et par opkøb ikke har været hensigtsmæssige. Derfor fokuserer vi på at komme i kontrol med vores kerneområde," siger han.

Bluegardens datterselskaber i Norge og Sverige har modsat det danske ben af forretningen betydelige kontrakter med offentlige kunder.

Norden er uens

Især i Norge udgør offentlige kunder en stor del af omsætningen.

Per Hviid vurderer, at der ikke er voldsomme synergier mellem løsninger til offentlige kunder i de tre skandinaviske lande.

Bluegarden i Danmark hed tidligere Multidata og var altid i toppen af Computerworlds Top 100-analyser over it-virksomheder med de bedste regnskabstal.

I de senere år er de dog røget ud af listerne. Og det skyldes altså et lidt for bredt fokus samt fejlkøb og -dispositioner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job