Pas på: Sikkerhedsproblem i Apples produkter

Apple ville kunne lære en hel del af Microsoft, når det gælder håndtering af it-sikkerhed, mener sikkerhedseksperter efter den seneste tids alvorlige sikkerhedsproblemer i Mac OS X og iOS.

Artikel top billede

Apple har længe haft ry for at levere næsten sikre produkter, mens Microsofts software omvendt har haft ry for at være usikker og et elsket mål for verdens hackere.

Den seneste tids sikkerheds-problemer i Apples styresystemer viser, at tiderne er ved at skifte, og alle Apple-brugere bør være opmærksomme på, at Apples software kan have huller - ganske som det er tilfældet for så meget andet software.

Apple udsendte tirsdag sin seneste opdatering til en kodefejl, der har ramt selskabets SSL-protokol, som anvendes til at sikre internet-kommunikationen.

Fejlen skyldes, at kode-formuleringen "goto fail" blev gentaget i to linier efter hinanden i både iOS og OS X.

Apple udsendte en rettelse til iOS i weekenden samt tirsdags-rettelsen til Mac OS X.

"Dette her understreger blot, at de [Apple, red.] også er menneskelige," siger Forrester-analytiker Tyler Shields til Computerworlds nyhedsbureau.

Han peger på, at der hele tiden bliver fundet fejl i koder, hvilket er grunden til, at der jævnligt bliver udsendt patches, som retter fejl i produkter fra Microsoft, Adobe, Oracle og andre.

Samme holdning har andre sikkerhedsfolk.

"Denne kode-brøler fra Apple er en klar påmindelse om, at Apples operativ-systemer ikke er spor mere sikre end andre operativ-systemer, selv om det er en udbredt opfattelse," siger sikkerheds-analytiker Chris Graysin fra Bishop Fox til Computerworlds nyhedsbureau.

Går stille med dørene

Mens de fleste øvrige software-producenter gør en dyd ud af at være åbne omkring opståede sikkerhedsproblemer i deres software, går Apple mere stille med dørene.

Det er således typisk tredjeparts-sikkerhedsfolk - og ikke Apple selv - der fortæller om detaljer i eventuelle sikkerhedshuller.

Eksempelvis anede ingen noget om det nuværende SSL-hul, før Apple pludselig og uden varsel udsendte den første patch i sidste uge.

Det fik sikkerhedsfolk til at kigge nærmere på sagen, og de opdagede hurtigt en lignende fejl i Mac OS X, ligesom de opdagede kodefejlen, mens Apple fortsat holdt sig tavs.


Bare Apple dog ville kopiere Microsoft på dette område

Sikkerhedseksperter peger til Computerworlds nyhedsbureau på, at de gerne så, at Apple på dette område kopierede Microsofts åbne tilgang til sikkerheds-problemer.

Microsoft udsender nemlige detaljerede oplysninger om kommende patches og er meget hurtig til at udsende nød-lapper, hvis hackere udnytter sårbarheder, der endnu ikke er blevet lappet.

Sikkerhedseksperterne anbefaler, at virksomheder, der anvender iOS og Mac-computere, formulerer særlige sikkerheds-politikker, så selskabet ikke risikerer at blive kompromitteret på grund af Apples hemmeligheds-prægede tilgang til sikkerhedsproblematikkerne.

"Man bør overveje at flytte top-chefer og ansatte med adgang til følsomme data over på sikrere platforme," lyder det fra Randy Abrams fra sikkerhedsfirmaet NSS Labs.

Han anbefaler, at virksomheder, der anvender Mac eller iOS indfører såkaldte 'stop-gap'-muligheder - altså nødbremser, der kan trækkes, hvis uheldet er ude.

"Dermed kan man begrænse overførslen af følsomme data, indtil der er blevet udsendt patches," siger han.

Læs også:

Slut med sikkerheds-opdateringer til populært Apple-styresystem

Alvorlig krypterings-fejl kan ramme mange Apple-brugere

Skal iOS og Mac OS X virkelig smeltes sammen til et helt nyt system?

Her er den vilde smartphone-krig om erhvervskunderne

Apples iOS 7-satsning kan ende som en våd fuser

Danske it-afdelinger åbner for Mac hos medarbejderne

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S