Gigantisk computerbyggespil bliver til Hollywoodfilm

Et af de absolut hotteste spil for tiden bliver nu filmatiseret af de samme producenter, som netop har udgivet megasuccessen "Lego: The Movie".

Artikel top billede

Open-world byggespillet Minecraft er et af de mest populære spil på markedet i øjeblikket, og nu flytter de firkantede figurer fra computerskærmen til det store lærred.

Ifølge filmmediet Deadline og Markus "Notch" Persson, der er direktøren bag Minecraft, er Warner Brothers klar til at begynde arbejdet på at filmatisere det firkantede univers.

Minecraft er et open-world byggespil, hvor man i et meget pixeleret univers skal overleve i en bogstaveligt talt uendelig verden ved at grave sig ned, bygge huse og undgå zombier og de farlige "Creepers", der eksploderer som en anden Taliban-kriger.

Spillet Minecraft udkom tilbage i 2011, efter en to år lang åben beta, og blev på meget kort tid en succes blandt computerspillere af alle aldre, hvor de sammen bygger de mest imponerende arkitektoniske værker.

Fra samme producenter som The Lego Movie

Ifølge Deadline har Warner Brothers fået rettighederne af svenske Mojang AB, der ejer Minecraft, til at producere filmen, og det bliver producer Roy Lee, der skal stå for at producere filmen, der allerede nu har manuskriptforfattere til at arbejde på højtryk hos Warners.

Filmen bliver produceret igennem Roy Lee's Vertigo Entertainment, og det var også Roy Lee, der producerede det nylige megahit "The Lego Movie", som stadig går i de danske biografer.

Spillet har et grafisk udseende, som minder meget om store Legoblokke, og man kan formode, at Roy Lee blev valgt til opgaven, da Minecraft og Legoklodserne minder meget om hinanden i stilen.

Markus "Notch" Persson bekræftede selv samarbejdet med Warner Brothers via en Tweet. Hvorvidt filmen bliver en "blockbuster" eller ej, må tiden vise. 


Læs også: Spillet Minecraft skal bruges til byplanlægning

Læs også: Nu kan du bygge Minecraft med LEGO

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S