Dansk teleselskab fjerner roaming i fem lande

EU arbejder på at fjerne de høje roaming-afgifter. Dansk teleselskab tyvstarter.

Artikel top billede

Rigtig mange af os har prøvet at få en ekstraregning med hjem fra ferieturen i udlandet. Det kan nemlig være dyrt at bruge sin mobil på det lokale netværk.

Men som det første selskab fjerner teleselskabet 3 nu roamingafgifter i fem forskellige lande samt Hongkong, skriver dr.dk.

I de lande, hvor 3 nu fjerner afgiften - Irland, Storbritannien, Sverige, Østrig og Italien - vil det fra næste mandag være fuldstændig samme pris som herhjemme.

"Vi gør det, fordi danskerne er meget glade for at rejse og meget glade for at bruge deres smartphone, når de rejser. Og det er super irriterende og begrænsende, når man skal være bange for at få et ordentligt smæk på regningen," siger 3's danske direktør, Morten Christiansen, til dr.dk.

Han lægger ikke skjul på, at 3 tager dette skridt for at komme foran en udvikling, der allerede er i gang, da EU nærmer sig lovgivning på roamingafgifterne. Det kan du læse mere om her.

"Vi ser selvfølgelig en udvikling på vej, og derfor kan vi lige så godt tage hul på det og gå forrest for at vise, at det godt kan lade sig gøre," siger Morten Christensen.

Telechef: Vi har jo haft alt for høje afgifter
Telerådgiver og direktør Torben Rune fra selskabet Netplan er positiv over for 3's melding:

"Det er et rigtigt godt tiltag, og det falder fuldstændig i tråd med det, man vil i EU," siger Torben Rune til dr.dk.

Topchefen for Nordens største telekoncern, svensk-finske Telia, Johan Dennelind, siger til Berlingske, at fjernelse af roamingafgiften vil kunne give teleselskaberne langt større fordele end ulemper.

"Vi har jo haft alt for høje roamingafgifter. Det må vi bare indse og erkende. Nu må vi i stedet sørge for, at kunderne forbliver på vores net i stedet for, at de slår telefonen fra."

"Der er store muligheder i at beholde kunderne »på« hele tiden, uanset om de er hjemme eller i udlandet. Det giver en indtægtsmulighed, og det er bedre at få lidt end slet intet. Dér har vi nok bidt os selv i halen tidligere. Så vi siger ja til, hvad der sker i EU," siger Telia-chef Johan Dennelind.

Det amerikanske teleselskab T-Mobile meddelte for nylig, at det tibyder roamingfri priser i 115 lande. I den forbindelse sagde aktieanalytiker Morten Imsgaard fra Sydbank til Computerworld:

"Der er en kontinuerlig jagt i branchen på at finde ud af, hvad der kan blive det næste konkurrenceparameter," siger Morten Imsgaard.

 "Jeg er rimelig overbevist om, at teleselskaberne godt ved, at den ekstraordinære indtjening, som man har på roaming, nok har en stakket frist. Derfor er de ved at forberede sig, så de kan være på forkant med tingene og fremstå som et innovativt selskab, der tænker produktet på en ny måde, i stedet for bare at lade det løbe ud," siger Morten Imsgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S