Kendt it-profil stopper som formand for IT-Branchen

Den kendte it-profil Jørgen Bardenfleth forlader posten som formand for IT-Branchen. Læs her forklaringen på afskeden.

Artikel top billede

Tidligere direktør for Microsoft i Danmark og nuværende bestyrelsesmedlem i talrige it-bestyrelser Jørgen Bardenfleth vælger at stoppe som formand for IT-Branchen.

Det oplyser han til Computerworld.

"Jeg stopper som formand for IT-Branchen ved årsmødet på Børsen efter eget ønske," udtaler Jørgen Bardenfleth.

Senere i dag afholder brancheforeningen årsmøde.

Jørgen Bardenfleth forklarer, at han ikke har tid, da han sidder i en stribe bestyrelser.

En travl mand - og princip

I går blev det ligeledes offentliggjort, at han skal sidde i Statens It-projektråd.

Desuden oplyser Jørgen Bardenfleth, at IT-Branchen "har et sundt rotationsprincip på fire år som formand og fire år i forretningsudvalget".

"Jeg har siddet knap fire år som formand og 18 år i forretningsudvalget, så det er på høje tid med sidstnævnte," udtaler Jørgen Bardenfleth.

Hvem afløseren bliver som formand, vil blive afgjort senere i dag til årsmødet.

Computerworld følger op på mødet - og hvem der bliver ny formand for brancheforeningen.

Her er de tidligere formænd

Her er IT-Branchens tidligere formænd:

IT-Brancheforeningen opstod i slutningen af 1980'erne ved fusion af en række foreninger.

I nyere tid er foreningens formænd:

Adm. dir. Lars Monrad-Gylling, KMD
2003-2010

Vice President Jens Moberg, Microsoft Northern Europe
2002-2003

Adm. dir. Michael Mathiesen, 2M Invest A/S
2000-2002

Underdirektør Kim Østrup, IBM Danmark A/S
1996-2000

Direktør Claus Jepsen, Mærsk IT A/S
1992-1996

Adm. dir. Lars Bruhn, BRUHN A/S
1988-1992

Adm. dir. Søren Bansholt, Olivetti Danmark A/S
1985-1988

Kilde: itb.dk

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S