Sådan bliver dit internet i fremtiden

Www er fyldt 25 år. Se her, hvordan internettet (måske) vil udvikle sig i de kommende år.

Artikel top billede

Det er 25 år siden, at englænderen Tim Berners-Lee lancerede World Wide Web, der som bekendt sidenhen har udviklet sig til at blive en af de mest banebrydende forandrings-motorer i verdenshistorien.

Tim Berners-Lee har siden i øvrigt undskyldt for en slem brøler, som han begik ('det føltes bare som en god ting dengang'), og som siden har irriteret rigtigt mange mennesker.

Det kan du læse mere her: Internettets fader undskylder.

Fremtidens internet

Internettet har gennem årene udviklet sig hastigt i takt med, at det er blevet den måske førende kanal for kommunikation og data i alle afskygninger.

Og den udvikling vil fortsætte - ikke mindst med den nye 'Internet of Things'-udvikling, hvor alverdens apparater i stigende omfang bliver udstyret med sensorer, der kobles på internettet, hvor de kan afgive eller modtage data.

"Når de digitalt indfødte bliver voksne, vil det føre til meget større innovation"

Sådan lyder det i hvert fald fra David Clark fra det verdenskendte teknologi-universitet MIT i en rapport fra Pew Internet Research Project, der har spurgt næsten 2.600 teknologi-eksperter om deres fremtids-forventninger til internettet.

"Enheder vil i stigende omfang få deres egne kommunikations-mønstre og deres egne sociale netværk, som de vil anvende til at dele og generere information med automatisk styring og aktivering," siger David Clark.

I rapporten peger flere af teknologi-eksperterne på, at de tror, at internettet om 25 år vil være lettilgængelig og fuldt integreret overalt - lidt ligesom elektricitet er det i dag.

"Flere og flere mennesker vil komme til at leve i et miljø, hvor beslutninger blevet truffet af aktive grupper af maskiner, der samarbejder med hinanden," mener David Clark.

Nu kommer de digitalt indfødte

Direktøren for World Wide Web Consortium, Jeff Jaffe, sagde for nylig til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at internettet efter hans vurdering om få år vil blive katapulteret fremad med et spring.

Det vil ske, når den første generation af medarbejdere, der er vokset op med internettet som en fast del af deres liv, bliver gamle nok til at entre arbejdsmarkedet.

"Den første generation, der er vokset op på nettet, begynder at blive voksen. Alt, der hidtil er sket, er sket med folk, der ikke har anvendt internettet og teknologi siden fødslen. Når de digitalt indfødte bliver voksne, vil det føre til meget større innovation," siger han.

Læs også:

Maskinerne kommer: It-chefen har et problem

Hemmeligheden bag digital succes: Her er de seks vigtigste ting

Sådan spinder du guld på Internet of Things

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S