Sådan bliver dit internet i fremtiden

Www er fyldt 25 år. Se her, hvordan internettet (måske) vil udvikle sig i de kommende år.

Artikel top billede

Det er 25 år siden, at englænderen Tim Berners-Lee lancerede World Wide Web, der som bekendt sidenhen har udviklet sig til at blive en af de mest banebrydende forandrings-motorer i verdenshistorien.

Tim Berners-Lee har siden i øvrigt undskyldt for en slem brøler, som han begik ('det føltes bare som en god ting dengang'), og som siden har irriteret rigtigt mange mennesker.

Det kan du læse mere her: Internettets fader undskylder.

Fremtidens internet

Internettet har gennem årene udviklet sig hastigt i takt med, at det er blevet den måske førende kanal for kommunikation og data i alle afskygninger.

Og den udvikling vil fortsætte - ikke mindst med den nye 'Internet of Things'-udvikling, hvor alverdens apparater i stigende omfang bliver udstyret med sensorer, der kobles på internettet, hvor de kan afgive eller modtage data.

"Når de digitalt indfødte bliver voksne, vil det føre til meget større innovation"

Sådan lyder det i hvert fald fra David Clark fra det verdenskendte teknologi-universitet MIT i en rapport fra Pew Internet Research Project, der har spurgt næsten 2.600 teknologi-eksperter om deres fremtids-forventninger til internettet.

"Enheder vil i stigende omfang få deres egne kommunikations-mønstre og deres egne sociale netværk, som de vil anvende til at dele og generere information med automatisk styring og aktivering," siger David Clark.

I rapporten peger flere af teknologi-eksperterne på, at de tror, at internettet om 25 år vil være lettilgængelig og fuldt integreret overalt - lidt ligesom elektricitet er det i dag.

"Flere og flere mennesker vil komme til at leve i et miljø, hvor beslutninger blevet truffet af aktive grupper af maskiner, der samarbejder med hinanden," mener David Clark.

Nu kommer de digitalt indfødte

Direktøren for World Wide Web Consortium, Jeff Jaffe, sagde for nylig til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, at internettet efter hans vurdering om få år vil blive katapulteret fremad med et spring.

Det vil ske, når den første generation af medarbejdere, der er vokset op med internettet som en fast del af deres liv, bliver gamle nok til at entre arbejdsmarkedet.

"Den første generation, der er vokset op på nettet, begynder at blive voksen. Alt, der hidtil er sket, er sket med folk, der ikke har anvendt internettet og teknologi siden fødslen. Når de digitalt indfødte bliver voksne, vil det føre til meget større innovation," siger han.

Læs også:

Maskinerne kommer: It-chefen har et problem

Hemmeligheden bag digital succes: Her er de seks vigtigste ting

Sådan spinder du guld på Internet of Things

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura