Danske firmaer rammes af spion-effekten: Har du også ryddet op?

Afsløringer fra manden på billedet har fået to ud af tre danske firmaer til at ændre sikkerhedspolitik, viser rapport fra Dansk Industri.

Artikel top billede

Dansk Industri har netop udgivet en opdateret vejledning om it-sikkerhed.

"Den nye vejledning illustrerer, at der er lovhjemmel til overvågning og masseovervågning i en række lande. Dette kan resultere i, at virksomhedernes fortrolige data bliver kompromitteret," advarer sikkerhedsekspert Henning Mortensen hos Dansk Industri.

Derfor bør virksomheder lave en risikoanalyse og klassificere deres data, så de finder ud af, hvilke af deres data som de ønsker at beskytte bedst muligt.

"Disse tophemmelige data bør de enten kryptere sikkert og hårdt eller ikke lade komme i forbindelse med en computer, der er på nettet," lyder rådet.

Blandt de nye trusler, virksomhederne skal beskytte sig imod, er risikoen for, at virksomhedernes data overvåges af fremmede landes efterretningstjenester via internettet.

Den nye vejledning viser, at mange lande har lovgivning, som - når en række betingelser er opfyldt - muliggør overvågning af datatrafik, som krydser de nationale grænser, hedder det.

Du kan læse vejledningen her.

Strammer op

En undersøgelse fra begyndelsen af 2014 viser, at afsløringer fra Edward Snowden allerede har fået danske virksomheder til at stramme op.

Der var 80 besvarelser ud af 300 adspurgte, oplyser Henning Mortensen om undersøgelsen.

Her har to ud af tre virksomheder ændret på sikkerhedspolitikken i kølvandet på Edward Snowdens afsløringer.

Præcis hvad der er ændret, fremgår dog ikke.

"Vi har ikke spurgt til, hvilke dele af politikker og retningslinjer som de har justeret. Vi har kun spurgt til, om de har justeret nogen overhovedet," forklarer han.

Imidlertid viser samme undersøgelse også, at cirka 60 procent vil investere det samme i it-sikkerhed i fremtiden.

29 procent vil investere mere og 4 procent mindre end året før.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S