Gratis Computerworld-konference: Bliv klog på mobilitet, cloud og data - og prøv en Tesla S

Tre teknologier vil i fællesskab forandre it-jobbet: Mobilteknologien, cloud og eksplosionen i data-analyse. Computerworld har samlet dem i én konference. Og du er inviteret med. Se hvordan her.

Artikel top billede

(Foto: James Lipman)

Mobilteknologien, mulighederne med cloud computing og analysemulighederne i big data forandrer it-jobbet hurtigere og mere grundlæggende end nogensinde før.

Det er derfor, Computerworlds eventhold har skabt Computerworld Summit, en gratis konference den 3. april i København, hvor mobility, cloud og data er i centrum en hel dag.

Det er også derfor, vi har sikret os talere, som kender teknologierne, men lige så vigtigt: Som også kender den verden, som de skal virke i.

Derfor kan du blandt andet høre oplæg som:

  • Hvordan teknologiernes forandring påvirker dine forretningssystemer - af Ricky Gangsted-Rasmussen fra Microsoft.
  • Hvordan gigant-rejsebureauet Expedia har brugt data til at gøre virksomheden klogere - fortalt af deres amerikanske analysechef, Michael Gulmann.
  • Hvordan 5G og ultrahøj mobil båndbredde, ifølge Huaweis europæiske forskningschef David Soldani, vil ændre aktuelle internetmodeller til nye koncepter og skabe en "softwarisation" af netværket
I alt har du, helt gratis, adgang til i alt 12 foredrag og en god frokost. Alt sammen centralt i København på hotel SAS Radisson Blu på Amager. Du kan se hele programmet for dagen her.

Med 500 deltagere kommer der sandsynligvis nogle, du kender - og du har samtidig mulighed for at få adgang til 499 andre it-professionelles netværk og erfaringer.

På Computerworld Summit har du i øvrigt også mulighed for at prøve lidt af fremtiden - for Tesla stiller op med et par af deres luksus el-biler og giver gerne en prøvetur på dagen.

Læs mere om Computerworld Summit og hvordan du får meldt dig gratis til her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest