Lego-robot sætter verdensrekord i professorterning

Det går dælme stærkt med at få samlet den professorterning. Her kan du se verdens hurtigste løsning, der er begået af en robot bygget af Lego.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

Rubiks kube, måske bedre kendt under kælenavnet professorterningen, har udfordret millioner af mennesker kloden rundt.

Måske hører du til dem, der har svedt i timevis, men alligevel aldrig fik samlet mere end et lag.

Måske løste du opgaven og fik alle seks sider i hver sin farve, men du gjorde det med garanti ikke så hurtigt som Lego-robotten Cubestormer 3.

Der er nemlig sat en ny verdensrekord.

Mennesket sendes langt bagud

Den menneskelige rekord i at løse Rubiks gåde er på helt utrolige 5,55 sekunder. Den blev sat i fjor af hollænderen Mats Valk.

Men maskiner kan klare den opgave langt hurtigere.

Den tidligere verdensrekord er fra 2011 og også sat af en robot bygget af de populære klodser fra Billund.

Dengang lød tiden på 5,35 sekunder.

Men nu har den nye Lego-robot, med navnet Cubestormer 3, samlet de korrekte farver på hæsblæsende 3,253 sekunder.

Det er altså 60 procent hurtigere end den hidtidige rekord.

Det skriver The Verge.

Telefon med app driver værket

Ud over klodser af Mindstorm-typen drives robotten af en smartphone fra Samsung, model Galaxy S4, og en specialfremstillet Android-app.

Det er to ingeniører med tilknytning til processorfabrikanten ARM, der står bag Cubestormer-projektet.

Terningen blev opfundet af den ungarske billedhugger og arkitektur-professor Ernő Rubik i 1974.

Sådan ser det ud, når en Rubik-terning løses på 3,25 sekunder af en robot bygget af Lego.

Læs også:
Byg en Lego-borg direkte i din browser

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S