Lego-robot sætter verdensrekord i professorterning

Det går dælme stærkt med at få samlet den professorterning. Her kan du se verdens hurtigste løsning, der er begået af en robot bygget af Lego.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

Rubiks kube, måske bedre kendt under kælenavnet professorterningen, har udfordret millioner af mennesker kloden rundt.

Måske hører du til dem, der har svedt i timevis, men alligevel aldrig fik samlet mere end et lag.

Måske løste du opgaven og fik alle seks sider i hver sin farve, men du gjorde det med garanti ikke så hurtigt som Lego-robotten Cubestormer 3.

Der er nemlig sat en ny verdensrekord.

Mennesket sendes langt bagud

Den menneskelige rekord i at løse Rubiks gåde er på helt utrolige 5,55 sekunder. Den blev sat i fjor af hollænderen Mats Valk.

Men maskiner kan klare den opgave langt hurtigere.

Den tidligere verdensrekord er fra 2011 og også sat af en robot bygget af de populære klodser fra Billund.

Dengang lød tiden på 5,35 sekunder.

Men nu har den nye Lego-robot, med navnet Cubestormer 3, samlet de korrekte farver på hæsblæsende 3,253 sekunder.

Det er altså 60 procent hurtigere end den hidtidige rekord.

Det skriver The Verge.

Telefon med app driver værket

Ud over klodser af Mindstorm-typen drives robotten af en smartphone fra Samsung, model Galaxy S4, og en specialfremstillet Android-app.

Det er to ingeniører med tilknytning til processorfabrikanten ARM, der står bag Cubestormer-projektet.

Terningen blev opfundet af den ungarske billedhugger og arkitektur-professor Ernő Rubik i 1974.

Sådan ser det ud, når en Rubik-terning løses på 3,25 sekunder af en robot bygget af Lego.

Læs også:
Byg en Lego-borg direkte i din browser

Læses lige nu

    Annonce

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S