Lego-robot sætter verdensrekord i professorterning

Det går dælme stærkt med at få samlet den professorterning. Her kan du se verdens hurtigste løsning, der er begået af en robot bygget af Lego.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

Rubiks kube, måske bedre kendt under kælenavnet professorterningen, har udfordret millioner af mennesker kloden rundt.

Måske hører du til dem, der har svedt i timevis, men alligevel aldrig fik samlet mere end et lag.

Måske løste du opgaven og fik alle seks sider i hver sin farve, men du gjorde det med garanti ikke så hurtigt som Lego-robotten Cubestormer 3.

Der er nemlig sat en ny verdensrekord.

Mennesket sendes langt bagud

Den menneskelige rekord i at løse Rubiks gåde er på helt utrolige 5,55 sekunder. Den blev sat i fjor af hollænderen Mats Valk.

Men maskiner kan klare den opgave langt hurtigere.

Den tidligere verdensrekord er fra 2011 og også sat af en robot bygget af de populære klodser fra Billund.

Dengang lød tiden på 5,35 sekunder.

Men nu har den nye Lego-robot, med navnet Cubestormer 3, samlet de korrekte farver på hæsblæsende 3,253 sekunder.

Det er altså 60 procent hurtigere end den hidtidige rekord.

Det skriver The Verge.

Telefon med app driver værket

Ud over klodser af Mindstorm-typen drives robotten af en smartphone fra Samsung, model Galaxy S4, og en specialfremstillet Android-app.

Det er to ingeniører med tilknytning til processorfabrikanten ARM, der står bag Cubestormer-projektet.

Terningen blev opfundet af den ungarske billedhugger og arkitektur-professor Ernő Rubik i 1974.

Sådan ser det ud, når en Rubik-terning løses på 3,25 sekunder af en robot bygget af Lego.

Læs også:
Byg en Lego-borg direkte i din browser

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job