Dansk lancering: Så lang tid må du vente på Xbox One

Endelig er der kommet en dato for den danske lancering for Microsofts Xbox One. Men der er desværre længe til.

Artikel top billede

Microsofts Xbox One kommer først til Danmark til september.

Det skriver Microsofts Xbox-afdeling selv på en blogpost, i forbindelse med hvad de kalder den mest succesfulde Xbox-lancering i historien.

Her offentliggør Microsoft 26 nye markeder, heriblandt Danmark og de andre nordiske lande.

Det er væsentligt længere tid, end de danske forbrugere nok havde forventet. Xbox One udkom på det amerikanske marked tilbage i oktober, så de danske konsolspillere vil være næsten et år bagud, når de endelig får fingrene om controlleren.

"Vi vil levere det bedst mulige produkt"

Ifølge Microsoft handler det om, at produktet skal være så perfekt som muligt.

"Vi vil være sikre på, at vi kan levere det bedst mulige produkt på lanceringsdagen. At lokalisere et produkt som Xbox One er en kompleks og omfattende opgave, der tager lang tid," siger Nicolaj Knudsen, der er PR-ansvarlig for Xbox i Danmark, og tilføjer:

"Vi oplever kæmpe interesse for Xbox, og vi har et ansvar for at sikre, at kvaliteten er så høj som overhovedet mulig, inden vi markedsfører den i Danmark."

En mere præcis dato for lanceringen i Danmark formodes at komme senere på foråret, og kan du ikke vente, kan du følge rådene fra denne artikel om, hvordan du kan købe en Xbox One i udlandet.

Alternativet er selvfølgelig en Playstation 4, som vil nå at være på det danske marked i næsten et år, før Xbox One officielt kommer til Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job