Dansk lancering: Så lang tid må du vente på Xbox One

Endelig er der kommet en dato for den danske lancering for Microsofts Xbox One. Men der er desværre længe til.

Artikel top billede

Microsofts Xbox One kommer først til Danmark til september.

Det skriver Microsofts Xbox-afdeling selv på en blogpost, i forbindelse med hvad de kalder den mest succesfulde Xbox-lancering i historien.

Her offentliggør Microsoft 26 nye markeder, heriblandt Danmark og de andre nordiske lande.

Det er væsentligt længere tid, end de danske forbrugere nok havde forventet. Xbox One udkom på det amerikanske marked tilbage i oktober, så de danske konsolspillere vil være næsten et år bagud, når de endelig får fingrene om controlleren.

"Vi vil levere det bedst mulige produkt"

Ifølge Microsoft handler det om, at produktet skal være så perfekt som muligt.

"Vi vil være sikre på, at vi kan levere det bedst mulige produkt på lanceringsdagen. At lokalisere et produkt som Xbox One er en kompleks og omfattende opgave, der tager lang tid," siger Nicolaj Knudsen, der er PR-ansvarlig for Xbox i Danmark, og tilføjer:

"Vi oplever kæmpe interesse for Xbox, og vi har et ansvar for at sikre, at kvaliteten er så høj som overhovedet mulig, inden vi markedsfører den i Danmark."

En mere præcis dato for lanceringen i Danmark formodes at komme senere på foråret, og kan du ikke vente, kan du følge rådene fra denne artikel om, hvordan du kan købe en Xbox One i udlandet.

Alternativet er selvfølgelig en Playstation 4, som vil nå at være på det danske marked i næsten et år, før Xbox One officielt kommer til Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S