It-koks rammer udstedelse af pas og kørekort

I søndags skiftede CPR-registeret platform. Det var alle leverandører ikke klar til - og problemer med udstedelse af pas og kørekort er nu en realitet.

Artikel top billede

Flere af landets kommuner har problemer med at udstede pas og kørekort.

Sådan er faktum i kølvandet på en indviklet og speget it-sag, der tog sin begyndelse i søndags, da cpr-registeret skiftede platform.

Læs mere om den historiske beslutning her.

Direktør Henrik Kromann fra Scan Tech A/S oplyser, at ud af dets kommunale kunder anvendte to tredjedele et system til udstendelse af pas og kørekort, der var integeret op imod cpr-registeret.

"Vi nåede desværre ikke i mål med at få alle kunder opdateret til CPR's nye platform," erkender direktøren overfor Computerworld.

Derfor løb visse kommuner ind i problemerer, selv om de ifølge direktøren dog blev anvist en alternativ vej uden om problemerne.

Skidt og trist

Han beklager den gene, det måtte have givet kunderne - og i sidste ende borgerne.

"Det er skidt og trist," udtaler Henrik Kromann.

Imidlertid er billedet mere broget end som så. For noget tyder på, at andre skal kigge indad.

Andre af Scan Techs kunder kører nemlig via P-data, der er KMD's spejl af CPR-registeret.

Her kørte alt efter bogen om mandagen - dagen efter migreringen hos CPR.

Men tirsdag var der nedbrud hos CPR-registeret - og efterfølgende løb disse kunder så pludselig også ind i problemer.

Dermed peger pilen altså også imod CPR-kontoret.

Scan Tech-direktøren oplyser, at firmaet har fået meget lidt hjælp fra CPR til at løse problemet.

Til sidst blev der dog åbnet et ellers lukket miljø.

Scan Tech-direktøren oplyser afslutningsvis, at alle kunder forventes at være oppe at køre i løbet af i dag.

Han har ikke overblik over, hvor mange kunder der har været ramt af problemerne.

CPR: Intet at komme efter
Hos CPR-kontoret fortæller kontorchef Carsten Grage til Computerworld, at CPR på ingen måde har problemer.

"Alle kan tilgå vores system," konstarerer kontorchefen.

Han henviser derfor til leverandører, der arbejder med integrationen op imod CPR-registeret, når der skal forklares problemer for slutbrugerne i form af udstedelse af pas og kørekort.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse