It-koks rammer udstedelse af pas og kørekort

I søndags skiftede CPR-registeret platform. Det var alle leverandører ikke klar til - og problemer med udstedelse af pas og kørekort er nu en realitet.

Artikel top billede

Flere af landets kommuner har problemer med at udstede pas og kørekort.

Sådan er faktum i kølvandet på en indviklet og speget it-sag, der tog sin begyndelse i søndags, da cpr-registeret skiftede platform.

Læs mere om den historiske beslutning her.

Direktør Henrik Kromann fra Scan Tech A/S oplyser, at ud af dets kommunale kunder anvendte to tredjedele et system til udstendelse af pas og kørekort, der var integeret op imod cpr-registeret.

"Vi nåede desværre ikke i mål med at få alle kunder opdateret til CPR's nye platform," erkender direktøren overfor Computerworld.

Derfor løb visse kommuner ind i problemerer, selv om de ifølge direktøren dog blev anvist en alternativ vej uden om problemerne.

Skidt og trist

Han beklager den gene, det måtte have givet kunderne - og i sidste ende borgerne.

"Det er skidt og trist," udtaler Henrik Kromann.

Imidlertid er billedet mere broget end som så. For noget tyder på, at andre skal kigge indad.

Andre af Scan Techs kunder kører nemlig via P-data, der er KMD's spejl af CPR-registeret.

Her kørte alt efter bogen om mandagen - dagen efter migreringen hos CPR.

Men tirsdag var der nedbrud hos CPR-registeret - og efterfølgende løb disse kunder så pludselig også ind i problemer.

Dermed peger pilen altså også imod CPR-kontoret.

Scan Tech-direktøren oplyser, at firmaet har fået meget lidt hjælp fra CPR til at løse problemet.

Til sidst blev der dog åbnet et ellers lukket miljø.

Scan Tech-direktøren oplyser afslutningsvis, at alle kunder forventes at være oppe at køre i løbet af i dag.

Han har ikke overblik over, hvor mange kunder der har været ramt af problemerne.

CPR: Intet at komme efter
Hos CPR-kontoret fortæller kontorchef Carsten Grage til Computerworld, at CPR på ingen måde har problemer.

"Alle kan tilgå vores system," konstarerer kontorchefen.

Han henviser derfor til leverandører, der arbejder med integrationen op imod CPR-registeret, når der skal forklares problemer for slutbrugerne i form af udstedelse af pas og kørekort.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S