It-koks rammer udstedelse af pas og kørekort

I søndags skiftede CPR-registeret platform. Det var alle leverandører ikke klar til - og problemer med udstedelse af pas og kørekort er nu en realitet.

Artikel top billede

Flere af landets kommuner har problemer med at udstede pas og kørekort.

Sådan er faktum i kølvandet på en indviklet og speget it-sag, der tog sin begyndelse i søndags, da cpr-registeret skiftede platform.

Læs mere om den historiske beslutning her.

Direktør Henrik Kromann fra Scan Tech A/S oplyser, at ud af dets kommunale kunder anvendte to tredjedele et system til udstendelse af pas og kørekort, der var integeret op imod cpr-registeret.

"Vi nåede desværre ikke i mål med at få alle kunder opdateret til CPR's nye platform," erkender direktøren overfor Computerworld.

Derfor løb visse kommuner ind i problemerer, selv om de ifølge direktøren dog blev anvist en alternativ vej uden om problemerne.

Skidt og trist

Han beklager den gene, det måtte have givet kunderne - og i sidste ende borgerne.

"Det er skidt og trist," udtaler Henrik Kromann.

Imidlertid er billedet mere broget end som så. For noget tyder på, at andre skal kigge indad.

Andre af Scan Techs kunder kører nemlig via P-data, der er KMD's spejl af CPR-registeret.

Her kørte alt efter bogen om mandagen - dagen efter migreringen hos CPR.

Men tirsdag var der nedbrud hos CPR-registeret - og efterfølgende løb disse kunder så pludselig også ind i problemer.

Dermed peger pilen altså også imod CPR-kontoret.

Scan Tech-direktøren oplyser, at firmaet har fået meget lidt hjælp fra CPR til at løse problemet.

Til sidst blev der dog åbnet et ellers lukket miljø.

Scan Tech-direktøren oplyser afslutningsvis, at alle kunder forventes at være oppe at køre i løbet af i dag.

Han har ikke overblik over, hvor mange kunder der har været ramt af problemerne.

CPR: Intet at komme efter
Hos CPR-kontoret fortæller kontorchef Carsten Grage til Computerworld, at CPR på ingen måde har problemer.

"Alle kan tilgå vores system," konstarerer kontorchefen.

Han henviser derfor til leverandører, der arbejder med integrationen op imod CPR-registeret, når der skal forklares problemer for slutbrugerne i form af udstedelse af pas og kørekort.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S