Dansk Industri trækker omstridt it-vejledning tilbage - for belastende for it-firmaer

ITEK trækker stor sikkerheds-vejledning tilbage efter klager fra medlemmer, der vil beskytte deres forretning. Tidligere har ITEK renset vejledningen helt for henvisninger til NSA.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Dansk Industris it-organisation, ITEK, trækker en stor it-sikkerheds-vejledning tilbage, blot få dage efter at vejledningen er blevet udsendt, skriver Politiken.

Sikkerheds-vejledningen indeholdt en række henvisninger til whistlebloweren Edward Snowden og den amerikanske efterretningstjeneste NSA's systematiske overvågning af blandt andet internet-trafik.

Ifølge Politiken fjernede ITEK i første omgang 16 henvisninger til Edward Snowden, 39 henvisninger til NSA og 13 henvisninger til den britiske spiontjeneste GCHQ i en tidlig udgave af vejledningen.

Det har imidlertid tilsyneladende ikke været nok, idet ITEK-direktør Tina Roed alligevel valgte at trække hele den offentliggjorte vejledning - uden en eneste henvisning til Snowden, NSA og GCHQ - helt tilbage. Det skete, blot to dage efter at den blev offentliggjort.

"Vi har behov for at gennemarbejde vejledningen, så vi også får en bred opbakning i medlemskredsen til vejledningen. Det er det, vi er i færd med nu. Det er sådan set forklaringen," siger hun til Politiken.

Ifølge avisen er der ballade i ITEK, fordi sikkerheds-vejledningen angiveligt kan skade magtfulde medlemmer af foreningen som IBM og Microsoft, der satser stort på netop de cloud-løsninger, som NSA blandt andet angiveligt overvåger.

Du kan læse mere om Microsofts store cloud-satsning her: Microsofts tophemmelige datacenter- her gemmer vi dine data.

Desuden mener nogle medlemmer, at vejledningen kan skade Danmarks forhold til både Storbritannien og USA.

Mette Niander, direktør i sikkerhedsfirmawet C-Cure og medlem af udvalget bag vejledningen, siger til Politiken, at vejledningen har været baseret på "faktiske oplysninger, ikke holdninger."

"Der er ikke noget af det, vi skriver i vejledningen, der er usandt," siger hun til avisen.

Hun siger, at hun har fået besked på, at "embedsmænd og medlemmer" havde klaget over vejledningen.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse siger til Politiken, at det er "meget politisk."

"Jeg har ikke lyst til at stikke hånden ind i den hvepserede," siger han.

Læs også:

Dansk it-mand: Vi havde fornemmelse af overvågning

Sådan stopper vi den massive internet-overvågning

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS