Artikel top billede

Tidligere Mærsk-boss ny chef for central sikkerheds-organisation

Tidligere it-sikkerhedschef i Mærsk bliver ny chef for centralt it-center.

Kim Aarenstrup, der ellers lige var tiltrådt en it-sikkerhedsstilling hos Deloitte, har valgt at skifte job igen.

Nu bliver han centerchef for det kommende Nationale Cyber Center under Rigspolitiet.

Det meddeles i en pressemeddelelse.

Heri fremgår det også, at Kim Aarenstrup er oprindelig politiuddannet og var i Københavns Politi indtil 1998.

"Jeg har naturligvis gjort mig mange tanker om arbejdet i det nye Nationale Cyber Center, og jeg glæder mig til at komme i gang og til at vende retur til politiet", udtaler Kim Aarenstup.

Kim Aarenstrup, hvis tanker om it-sikkerhed du kan læse meget mere om her, hvor han også adresserer hele Edward Showden-problematikken.

Hjælpe forurettede

Kim Aarenstrup har også en fortid som it-sikkerhedschef hos A.P. Møller - Mærsk og siden en stilling hos IBM.

I det hele taget er Kim Aarenstrup et kendt ansigt i it-sikkerhedsbranchen i både ind og udland.

Han har siddet i flere danske it-sikkerhedsudvalg og er formand for en international it-sikkerhedsorganisation.

Kim Aarenstrup vil gøre centeret til "Europas førende Cyber Crime Centre" med "forurettede i fokus".

Kim Aarenstrup begynder i det nye job 1. maj.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

28. marts 2023 | Læs mere


Nye muligheder - ny værdi. Få mere ud af Microsoft Dynamics 365 CE - med særligt fokus på kunstig intelligens (AI)

Kunstig intelligens, stemmegenkendelse, Open AIs meget omtalte ChatGPT, integrationer til Outlook, Teams og meget mere. Microsoft Dynamics 365-platformen byder på masser af muligheder for at øge produktiviteten, forbedre kundeservicen, få bedre indsigt i forretningen og i det hele taget rykke fra konkurrenterne.

29. marts 2023 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

30. marts 2023 | Læs mere