Dansk it-mand: Vi havde fornemmelse af overvågning

En af landets mest rutinerede it-sikkerhedseksperter er ikke overrasket over Edward Snowdens afsløringer om massiv overvågning. "Vi har alle haft en klar fornemmelse af, at den slags fandt sted," siger han.

Artikel top billede

En af landets mest erfarne it-sikkerhedsfolk, Kim Aarenstrup, har fået nyt job hos Deloitte, hvor han indgår i et ledelsesteam omkring Cyber Risici.

Han kommer blandt andet med en fortid hos en landets største virksomhed A.P. Møller - Mærks og en af landets største it-virksomheder IBM. 

Samtidig er han formand for ISF - Information Security Forum og har også via talrige poster i it-sikkerhedsråd stor indsigt i, hvad der rører sig i it-sikkerhedsbranchen.

"It-sikkerhedsbranchen bliver ofte kritiseret for at råbe ulven kommer", siger Kim Aarenstrup, "men det er jo for længst overstået at tale om den slags, for mange danske virksomheder bliver reelt angrebet i dag".

Det, der er brug for, er, at få virksomhederne til at investere hensigtsmæssigt og smart i den digitale sikkerhed, mener han. 

Mere it - flere trusler

Kim Aarenstrup slår fast, at truslerne rent faktisk er blevet flere over tid - og at der løbende kommer nye til.

"Truslerne vokser i takt med den digitale udvikling."

"Jo mere man investerer i nye digitale muligheder som for eksempel mobile platforme og andre former for forretningsudvikling, desto mere sårbar bliver man," siger han og forklarer, at hvis man griber det rigtigt an, så kan sikkerhed blive slags en katalysator for virksomhedens digitale strategi.

"Herunder bør man indregne, at de organiserede kriminelle bliver mere og mere sofistikerede i deres angreb og går målrettet efter økonomisk vinding," siger han.

"Endvidere er det kommet frem, at en gruppe "nye" aktører, som de national efterretningstjenester har været og er meget aktive, hvilket det seneste års afsløringer af Edward Snowden faktisk skabt en større bevidsthed om."

Læs meget mere om afsløringerne her.

"Jeg tror ikke, at afsløringerne er kommet bag på så mange it-sikkerhedsfolk. Vi har alle haft en klar fornemmelse af, at den slags fandt sted"

"Det har skabt fokus på de sårbarheder, der ligger i digitaliseringen versus privacy," siger han.

"Afsløringerne har i den brede befolkning skabt mere bevidsthed om sikkerhed i forbindelse med ens it-adfærd. Det er min vurdering," siger han.

Det er klart et plus, når man som it-chef skal have alle i organisationen "opdateret" til også at tænke it-sikkerhed i hverdagen. 

It-folk havde klar fornemmelse

Det har dog ikke sendt chokbølger igennem it-sikkerhedsbranchen, vurderer Kim Aarenstrup.

"Jeg tror ikke, at afsløringerne er kommet bag på så mange it-sikkerhedsfolk. Vi har alle haft en klar fornemmelse af, at den slags fandt sted," lyder vurderingen fra Kim Aarenstrup.

Han forklarer, at store virksomheder med meget værdifulde datasæt imidlertid nu er blevet meget mere bevidste om at afskærme deres værdier - herunder også fra udenlandske efterretningstjenester.

Men som med al it-sikkerhed bør der altid foretages en afvejning af, om investeringerne står mål med risiko for en virksomhed, forklarer han.

De digitale risici skal blot inkluderes i virksomhedens samlede risikostyring på lige fod med for eksempel markeds-, miljø- og kreditrisici.

Nye opgaver

Konkret bliver Kim Aarenstrups nye job at arbejde sammen med en række af landets store virksomheder og offentlige organisationer, og at hjælpe dem til at være klædt bedre på til at modstå de mangfoldige cybertrusler.

"Vi har stor erfaring med alle aspekter af dette, fra direktionsgangen til serverrummet, og hjælper med at foretage risikovurdering i samarbejde med ledelsen samt udarbejde konkrete Incident Respons planer, så man er bedst muligt forberedt," udtaler han.

En lang række virksomheder bruger også Deloitte til at assistere dem, når man udsættes for kriminalitet, og hvor Deloitte både har de finansielle kompetencer såvel som computer efterforskningseksperter, så en sag kan tilrettelægges frem mod en eventuel retssag, forklarer han.

Derudover arbejder man i afdelingen blandt andet også med penetrations-, sårbarhedstests og sikkerhedsanalyser samt en lang række rådgivningsopgaver indenfor sikkerhedsledelse, risikostyring og lignende, slutter han.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job