Nyt stik skal afløse alle dine usb-kabler

Nyt type stik vil både lade og overføre data i høj hastighed - og kan samtidig være med til at reducere dit kabelroderi.

Artikel top billede

Shenzen, Kina: Et nyt kabel og et nyt stik skal afløse alle eksisterende usb-kabler og skabe en fælles standard.

Indtil nu har usb-stik været opdelt i type A og type B til henholdsvis værtsenheder og klienter, men nu kommer der en type C, som er et universelt stik.

Dermed får alle kabler samme stik i begge ender, således at kabler kan vendes samtidig med, at de kan bruges mellem alle enheder.

Desuden bliver der mulighed for at oplade større enheder som for eksempel bærbare computere.

Løsningen er også intelligent, således at et kabel forbundet mellem en bærbar og en smartphone vil få den bærbare til at oplade smartphonen, mens et kabel mellem en strømforsyning og en bærbar vil oplade den bærbare.

Det hele er en del af usb 3.1, der arbejder med en hastighed på 10 Gb/s.

Omfavnet af EU

Det nye stik er også blevet vel modtaget af EU, der har bestemt, at stikket skal være standardstik til opladning i fremtiden.

Det er med til at give Apple hovedpine, da man nu skal tage stilling til, om man vil udskifte det proprietære ladestik.

Med den høje hastighed bliver der også mulighed for at køre DisplayPort over usb, således at en fladskærm i fremtiden kun behøver et enkelt kabel til både strøm og data.

Læs også: USB-dock test: Få meget mere ud af din tynde bærbare

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS