Google: Du får pengene tilbage for denne Android-app

Google er nødt til at undskylde for Android-app, der er downloadet mere end 10.000 gange - og betale pengene tilbage til kunderne.

Artikel top billede

Det rene fup og fidus.

Sådan burde beskrivelsen af app'en Virus Shield have lydt, når Android-brugerne betalte fire dollar for den i Google Play Store.

I stedet lovede Virus Shield at beskytte din smartphone eller tablet ved at være en komplet antivirus-app, der forhindrer, at skadelige apps bliver installeret på din device og scanner apps og filer i realtid.

Det var bare ikke sandt, og som vi skrev før påske, er flere end 10.000 Android-brugere blevet narret til at betale penge for app'en, før fupnummeret blev opdaget, og Virus Shield - der i øvrigt røg til tops på hitlisten - fik sparket fra Google Play Store.

Nu oplyser siden Android Police - der også afslørede den falske app - at Google lover at betale pengene tilbage til de forudrettede Android-brugere.

Android Police bringer en email fra Google, som er sendt til de brugere, der betalte penge for Virus Shield.

Ud over at komme med en undskyldning skriver Google også i mailen:

"Google Plays politik forbyder på det strengeste falske løfter som disse, og i lyset af dette refunderer vi nu dit Virus Shield køb. Du bør kunne se beløbet refunderet til din konto inden for de næste 14 dage."

Samtidig fremgår det af mailen fra Google, som Android Police bringer, at de ramte Android-brugere også får fem dollar ekstra til at handle for i Google Play Store.

Læs også:

Falsk Android-app snyder Google og tusindvis af brugere

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job