Kunde: Kan Nets virkelig ikke sende en e-faktura?

Formand for fitness-forening fik af vide, at han ikke kunne modtage en elektronisk faktura fra it-giganten Nets. Læs reaktionen fra Nets, der nu vil gøre noget anderledes...

Artikel top billede

(Foto: Copyright: 2009 Helder Almeida / Photographer: Helder Almeida)

Formand Leif Fisker fra for Fitness-forening undrer sig over at it-giganten Nets ikke engang kan sende foreningen en e-faktura, der er lettere at arbejde med, end en gammeldags papir-faktura.

Der er tale om en fitness-forening under DGI: www.hoejbjerg-lyseng-foreningsfitness.dk. De 700 medlemmer betaler med Dankort på hjemmesiden via en betalingsaftale med Nets.

"Det kører ok og koster foreningen et par tusinde om året i gebyrer. Foreningen har en standard-løsning hos Nets , så rigtig mange må være i samme situation," forklarer formanden.

Leif Fisker fra foreningen spurgte imidlertid Nets 6. april 2014, om ikke Nets kunne sende faktura elektronisk.

Men det fik han et nej til 11. april.

En fejl: Vi gør det anderledes nu
Hos Nets forklarer pressechef Søren Winge, at forretninger, der modtager Dankort-betalinger på internettet, har mulighed for at blive opkrævet elektronisk.

"Dette kræver dog, at vi har kundens EAN-nummer og at dette oplyses i relation til kundenummeret. I mange tilfælde er det ikke muligt for os selv at lave en automatisk kobling imellem kundens CVR-nummer og et kunde- og EAN-nummer, hvorfor kunden er nødt til at oplyse os om dette."

"Herefter kan kunden faktureres elektronisk," forklarer han.

Men det har foreningen ikke fået oplyst.

"Desværre ser det ikke ud til, at kunden i det konkrete tilfælde har fået oplyst denne mulighed."

"Vi vil på denne baggrund følge op på, at kunder, der efterspørger elektronisk fakturering, bliver bekendt med muligheden for dette via EAN-nummer, når de henvender sig," lyder det fra Søren Winge.

Han understreger, at Nets løbende overvejer, hvordan det "kan digitalisere vores arbejdsgange og faktureringsforløb yderligere, for at imødekomme kundens ønsker og smidiggøre processen".

Suk-svar 

Men Leif Fisker vender tilbage til Computerworld nogen tid efter.

Han videresender en mail, som han har modtaget fra Nets.

"Kære Leif Fisker Jensen

Som tidligere oplyst er det ikke muligt endnu at modtage fakturaer via e-boks eller på mail.

Såfremt du har et EAN-nummer har vi en mulighed for elektronisk faktura.

I så fald bedes du oplyse os dit EAN-nummer samt dit kundenr. hos os, der fremgår af din faktura.

Så vil jeg videresende oplysningerne til rette vedkommende.

God dag."

Sådan lyder brevet fra Nets, men 5. maj svarer Leif Fisker med et suk-svar. 

"Hej og tak for info.

Nej, vi har ikke et EAN nummer. Det vil koste os et par tusinde at oprette, og det vil vi ikke ofre for at få jeres faktura elektronisk," lyder hans korte svar til it-giganten.

Se og Hør-skandalen

Og der ligger sagen så pt. I mellemtiden er der dukket en anden sag op, som Nets også indgår i, nemlig Se og Hør-sagen. 

Derfor lyder Computerworlds opfølgende spørgsmål naturligvis også:

Set i lyset af hele Se og Hør-skandalen: Vurderer I, at det mest sikre under alle omstændigheder vil være at modtage en papirfaktura fra Nets?

"Hø, - jeg vil lige på det punkt godt løbe risikoen for en e-boks løsning," skriver formanden efterfulgt af en smiley.

Foreningen regnskab er i forvejen åbent for medlemmerne og fremlagt på generalforsamlingen.

"Men de generelle overvågningsperspektiver er skræmmende, NSA, Nets og senest SAS," lyder det dog fra formanden..

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos