Skoleelever lægger 7.000 internetforbindelser ned: Gad ikke national test

Elever i Hedensted sendte et DDoS-angreb ind over skolens netværk for at undgå en national test. Men så mistede eleverne fuldstændig kontrollen.

Artikel top billede

7.000 internetforbindelser og 27 skoler blev lagt ned i et forsøg på at slippe for en national test.

Det var skolelever i Hedensted kommune, der valgt den lidt utraditionelle metode til at undgå testen i form af et DDoS-angreb på skolens netværk.

Hacker-eleverne havde fundet frem til metoden i fora på nettet.

Det skriver DR.

Rart at have magten

Nu har kommunen så fundet frem til de skyldige teenagere, der nok bare skulle have taget en pjækkedag i stedet for det digitale angreb.

"Den ene har udtrykt, at det gav ham en oplevelse af magt at være i stand til at slukke for internetforbindelsen, selv om det var i ganske kort tid. Men det var nok tid til at de nationale test blev udsat til en anden dag," fortæller Leder af Center for Pædagogisk Udvikling i Hedensted Kommune, Thomas Skovgaard til DR.

Angrebet foregik for en måned siden, men det er først nu, at Hedensted kommune fundet frem til de skyldige, der kan risikere at blive politianmeldt for den knap så gennemtænkte drengestreg.

For at undgå lignende 'uheld' i fremtiden vil kommunen nu oplyse elever og forældre om skademulighederne ved angreb på it-sikkerheden.

"Eleverne havde næppe gjort det, hvis de havde vidst, at det var så omfattende," siger Thomas Skovgaard.

Læs også:

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS