Skoleelever lægger 7.000 internetforbindelser ned: Gad ikke national test

Elever i Hedensted sendte et DDoS-angreb ind over skolens netværk for at undgå en national test. Men så mistede eleverne fuldstændig kontrollen.

Artikel top billede

7.000 internetforbindelser og 27 skoler blev lagt ned i et forsøg på at slippe for en national test.

Det var skolelever i Hedensted kommune, der valgt den lidt utraditionelle metode til at undgå testen i form af et DDoS-angreb på skolens netværk.

Hacker-eleverne havde fundet frem til metoden i fora på nettet.

Det skriver DR.

Rart at have magten

Nu har kommunen så fundet frem til de skyldige teenagere, der nok bare skulle have taget en pjækkedag i stedet for det digitale angreb.

"Den ene har udtrykt, at det gav ham en oplevelse af magt at være i stand til at slukke for internetforbindelsen, selv om det var i ganske kort tid. Men det var nok tid til at de nationale test blev udsat til en anden dag," fortæller Leder af Center for Pædagogisk Udvikling i Hedensted Kommune, Thomas Skovgaard til DR.

Angrebet foregik for en måned siden, men det er først nu, at Hedensted kommune fundet frem til de skyldige, der kan risikere at blive politianmeldt for den knap så gennemtænkte drengestreg.

For at undgå lignende 'uheld' i fremtiden vil kommunen nu oplyse elever og forældre om skademulighederne ved angreb på it-sikkerheden.

"Eleverne havde næppe gjort det, hvis de havde vidst, at det var så omfattende," siger Thomas Skovgaard.

Læs også:

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS