Skoleelever lægger 7.000 internetforbindelser ned: Gad ikke national test

Elever i Hedensted sendte et DDoS-angreb ind over skolens netværk for at undgå en national test. Men så mistede eleverne fuldstændig kontrollen.

Artikel top billede

7.000 internetforbindelser og 27 skoler blev lagt ned i et forsøg på at slippe for en national test.

Det var skolelever i Hedensted kommune, der valgt den lidt utraditionelle metode til at undgå testen i form af et DDoS-angreb på skolens netværk.

Hacker-eleverne havde fundet frem til metoden i fora på nettet.

Det skriver DR.

Rart at have magten

Nu har kommunen så fundet frem til de skyldige teenagere, der nok bare skulle have taget en pjækkedag i stedet for det digitale angreb.

"Den ene har udtrykt, at det gav ham en oplevelse af magt at være i stand til at slukke for internetforbindelsen, selv om det var i ganske kort tid. Men det var nok tid til at de nationale test blev udsat til en anden dag," fortæller Leder af Center for Pædagogisk Udvikling i Hedensted Kommune, Thomas Skovgaard til DR.

Angrebet foregik for en måned siden, men det er først nu, at Hedensted kommune fundet frem til de skyldige, der kan risikere at blive politianmeldt for den knap så gennemtænkte drengestreg.

For at undgå lignende 'uheld' i fremtiden vil kommunen nu oplyse elever og forældre om skademulighederne ved angreb på it-sikkerheden.

"Eleverne havde næppe gjort det, hvis de havde vidst, at det var så omfattende," siger Thomas Skovgaard.

Læs også:

Farlige hacker-fif: Her er hackernes hemmelige metoder

Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job