Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Med en af de ældste og mest banale hackermetoder har en hacker fået adgang til vigtige og fortrolige mail fra EU-parlamentet.

Artikel top billede

EU-parlamentet har med omgående virkning lukket for al adgang til sit åbne Wi-Fi-netværk.

Det sker, efter at sikkerhedsfolk har opdaget et såkaldt man-in-the-middle-angreb på en række af parlamentets mail-konti.

Bag angrebet har stået en fransk hacker, der hævder at være en såkaldt 'white hat'-udvikler, der har arbejdet efter en hensigt om at afsløre mulige sikkerhedshuller i systemerne.

I en besked i et internt forum beskrives det, at angrebet "fangede kommunikationen mellem private smartphones og parlamentets åbne Wi-Fi (EP-EXT Netværk)."

Al netværks-adgang er samtidig blevet afbrudt på ubestemt tid.

En 'evil twin'

I et andet indlæg beskrives det, at angrebet blev udført af en hacker, der havde opsat en identisk Wi-Fi-router - en 'evil twin' - nær EU-parlamentets hovedkvarter i Strasbourg.

Via denne router lykkedes det hackeren at høste email-adresser fra 14 personer, der forsøgte at skaffe sig adgang til den rigtige Exchange-server.

Blandt dem var seks parlaments-medlemmer, fire assistenter, to parti-ansatte samt to ansatte i EU-parlamentets interne it-sikkerhedstjeneste.

""Denne type angreb kan udføres, hvor som helst man kobler sig på via et Wi-Fi-netværk (hotellobby, lufthavn, togstation etc), og det er derfor vigtigt, at du alene kobler dig på via kendte og sikre Wi-Fi-netværk," lyder det fra EU's it-tjeneste.

'Evil twin'-angreb er blandt de ældste og mest simple typer Wi-Fi-angreb, der findes. Du kan læse mere om metoden her.

Til den franske avis Mediapart siger hackeren, at det var 'barnemad' at hacke EU-systemet.

Han siger, at han anvendte 'latterligt' banalt udstyr til at bane sig vej til systemerne.

Læs også: Ond tvilling stjæler fra din bærbare pc.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S