Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Med en af de ældste og mest banale hackermetoder har en hacker fået adgang til vigtige og fortrolige mail fra EU-parlamentet.

Artikel top billede

EU-parlamentet har med omgående virkning lukket for al adgang til sit åbne Wi-Fi-netværk.

Det sker, efter at sikkerhedsfolk har opdaget et såkaldt man-in-the-middle-angreb på en række af parlamentets mail-konti.

Bag angrebet har stået en fransk hacker, der hævder at være en såkaldt 'white hat'-udvikler, der har arbejdet efter en hensigt om at afsløre mulige sikkerhedshuller i systemerne.

I en besked i et internt forum beskrives det, at angrebet "fangede kommunikationen mellem private smartphones og parlamentets åbne Wi-Fi (EP-EXT Netværk)."

Al netværks-adgang er samtidig blevet afbrudt på ubestemt tid.

En 'evil twin'

I et andet indlæg beskrives det, at angrebet blev udført af en hacker, der havde opsat en identisk Wi-Fi-router - en 'evil twin' - nær EU-parlamentets hovedkvarter i Strasbourg.

Via denne router lykkedes det hackeren at høste email-adresser fra 14 personer, der forsøgte at skaffe sig adgang til den rigtige Exchange-server.

Blandt dem var seks parlaments-medlemmer, fire assistenter, to parti-ansatte samt to ansatte i EU-parlamentets interne it-sikkerhedstjeneste.

""Denne type angreb kan udføres, hvor som helst man kobler sig på via et Wi-Fi-netværk (hotellobby, lufthavn, togstation etc), og det er derfor vigtigt, at du alene kobler dig på via kendte og sikre Wi-Fi-netværk," lyder det fra EU's it-tjeneste.

'Evil twin'-angreb er blandt de ældste og mest simple typer Wi-Fi-angreb, der findes. Du kan læse mere om metoden her.

Til den franske avis Mediapart siger hackeren, at det var 'barnemad' at hacke EU-systemet.

Han siger, at han anvendte 'latterligt' banalt udstyr til at bane sig vej til systemerne.

Læs også: Ond tvilling stjæler fra din bærbare pc.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job