Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Med en af de ældste og mest banale hackermetoder har en hacker fået adgang til vigtige og fortrolige mail fra EU-parlamentet.

Artikel top billede

EU-parlamentet har med omgående virkning lukket for al adgang til sit åbne Wi-Fi-netværk.

Det sker, efter at sikkerhedsfolk har opdaget et såkaldt man-in-the-middle-angreb på en række af parlamentets mail-konti.

Bag angrebet har stået en fransk hacker, der hævder at være en såkaldt 'white hat'-udvikler, der har arbejdet efter en hensigt om at afsløre mulige sikkerhedshuller i systemerne.

I en besked i et internt forum beskrives det, at angrebet "fangede kommunikationen mellem private smartphones og parlamentets åbne Wi-Fi (EP-EXT Netværk)."

Al netværks-adgang er samtidig blevet afbrudt på ubestemt tid.

En 'evil twin'

I et andet indlæg beskrives det, at angrebet blev udført af en hacker, der havde opsat en identisk Wi-Fi-router - en 'evil twin' - nær EU-parlamentets hovedkvarter i Strasbourg.

Via denne router lykkedes det hackeren at høste email-adresser fra 14 personer, der forsøgte at skaffe sig adgang til den rigtige Exchange-server.

Blandt dem var seks parlaments-medlemmer, fire assistenter, to parti-ansatte samt to ansatte i EU-parlamentets interne it-sikkerhedstjeneste.

""Denne type angreb kan udføres, hvor som helst man kobler sig på via et Wi-Fi-netværk (hotellobby, lufthavn, togstation etc), og det er derfor vigtigt, at du alene kobler dig på via kendte og sikre Wi-Fi-netværk," lyder det fra EU's it-tjeneste.

'Evil twin'-angreb er blandt de ældste og mest simple typer Wi-Fi-angreb, der findes. Du kan læse mere om metoden her.

Til den franske avis Mediapart siger hackeren, at det var 'barnemad' at hacke EU-systemet.

Han siger, at han anvendte 'latterligt' banalt udstyr til at bane sig vej til systemerne.

Læs også: Ond tvilling stjæler fra din bærbare pc.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job